January 11, 2018 | Author: Anonymous | Category: N/A
Numer 1/2014 Rocznik XIX
Journal
NOW
I DA
RMO
Y W Y
MAXI ZOO
Zmiana sierści Wskazówki dotyczące pielęgnacji psów i kotów
Lato, słońce i odżywianie
Właściwy jadłospis na upalne dni
ieneś wie n i w o dzie p e r tó
ćo
likach kró
Pierwsza piątka najbardziej lubianych ptaków ozdobnych
10 rzec zy, k
Odpowiedni pokarm dla każdej ryby
OD REDAKCJI & SPIS TREŚCI
NEWSY
4 Wiadomości o zwierzętach ze świata nauki 8 Lato, słońce i odżywianie Właściwy jadłospis na upalne dni
PORADY & WSKAZÓWKI
14 Pies i kot
W ten sposób pies i kot poradzą sobie ze zmianą sierści
16 Kot Co uszczęśliwia koty? 18 Małe zwierzęta
W ten sposób upał będzie bez szans
20 Małe zwierzęta
Dziesięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o królikach
22 Ptaki ozdobne W upał ptaki mają wolne 24 Ptaki ozdobne
Pierwsza piątka ptaków ozdobnych 26 Terrarystyka Transport i przyzwyczajanie 28 Terrarystyka Mały smok jako zwierzę domowe 30 Akwarystyka Mieszanka to podstawa 32 Akwarystyka Te ryby są powszechnie lubiane 34 Staw Staw ogrodowy wiosną i latem
NOWOŚĆ
wilderness REAL NATURE Wilderness oferuje naturalne odżywianie wzorowane na pokarmie przodka Twojego psa, wilka. Ze szczególnie wysoką zawartością mięsa, zdrowymi owocami i warzywami, bez zboża – w 100% naturalna, w 100% dzika.
Wyłącznie w Maxi Zoo.
38 Podróże z psem Cztery łapy w podróży 40 Porady weterynaryjne Porady weterynaryjne Maxi Zoo
42 Od czytelników
Najładniejsze zdjęcia i najciekawsze historie
RYNEK & TRENDY
46 Nowości ze sklepu Maxi Zoo
ZABAWA & ROZRYWKA
50 Znajdź różnice 52 Dziesięć rzeczy, które zawsze chciałeś wiedzieć o Maxi Zoo
70% 30% 0% mięsa
owoców, warzyw i ziół
zboża
Zdjęcie na okładce: www.fotolia.de / emmi, takadahiroto Zdjęcia: www.fotolia.de / JcJg Photography, enens, cynoclub
DZIKA Z NATURY!
CZŁOWIEK & ZWIERZĘ
W NASTĘPNYM NUMERZE & STOPKA
54 W numerze jesień/zima
Drodzy Przyjaciele Maxi Zoo, macie przed sobą pierwszy numer journala Maxi Zoo. Chcielibyśmy, aby towarzyszył on Wam i Waszym zwierzętom w codziennym życiu. Właścicieli zwierząt każdego dnia nurtuje wiele pytań: jaka karma jest odpowiednia dla mojego ulubieńca, jak powinienem postępować, żeby był zdrowy, na co muszę zwrócić uwagę przy pielęgnacji, jak wygląda chów odpowiadający potrzebom gatunku? Na te i wiele innych pytań dotyczących zwierząt domowych będziemy odpowiadać w nowym journalu Maxi Zoo, który w tym roku ukaże się dwa razy. Nasi kompetentni eksperci będą Was wspierać praktycznymi wskazówkami i radami ułatwiającymi wspólne życie ze zwierzęciem i zaskakiwać nowymi pomysłami. Ale także Was, drodzy Czytelnicy, zapraszamy do współtworzenia naszego journala. Na stronach „Od czytelników” możecie przedstawić swoje zwierzęta i opowiedzieć nam najciekawsze historie. Mamy nadzieję, że journal Maxi Zoo spodoba się Wam. Życzymy wielu przyjemnych chwil przy lekturze pierwszego numeru! Wojciech Kamiński i zespół Maxi Zoo
3
NEWSY
+++ WIADOMOŚCI O ZWIERZĘTACH ZE ŚWIATA NAUKI +++ ZA
Uwaga na psy machające ogonem w lewo
Publiczne wyznanie miłości własnemu zwierzęciu: król świata mody Karl Lagerfeld jest znany z ciętych komentarzy. O swojej kotce mówi jednak w samych superlatywach. Z wdzięczności dedykował jej nawet własną kolekcję mody.
Nie każdy pies, który energicznie macha ogonem, się cieszy. Opinię tę potwierdzili teraz także włoscy badacze z Uniwersytetu w Trydencie w specjalistycznym czasopiśmie „Current Biology”. Ustalili oni, że kierunek machania wskazuje na rodzaj odczuwanych emocji. Machanie ogonem w prawą stronę jest wywoływane przez lewą półkulę mózgu i rzeczywiście wyraża pozytywne emocje. Machanie z lewostronnym odchyleniem jest kontrolowane przez prawą półkulę i wskazuje na negatywne odczucia.
Odbicie w lustrze jest ignorowane
Badacze od dziesięcioleci spierają się co do tego, w której części świata udomowiono pierwsze psy. Olaf Thalmann z fińskiego Uniwersytetu w Turku odpowiada na to pytanie w swoim artykule opublikowanym w fachowym czasopiśmie „Science”: wilk został udomowiony przez europejskich łowców i zbieraczy. Badacz porównał materiał DNA psów i wilków z materiałem ich przodków z różnych części ziemi. Wynik: wszystkie żyjące dziś psy mają europejskich przodków. Obaliło to dotychczasową teorię głoszącą, że pierwszy pies pochodził z Azji Wschodniej.
Małpy, sroki i słonie rozpoznają się w lustrze, psy i koty nie. Dlaczego tak się dzieje, od dawna jest sporną kwestią. Teraz sformułowano nową tezę: lustra nie pasują do świata postrzeganego przez psy i koty, które w dużym stopniu kierują się zapachem i dźwiękiem, i dlatego są przez nie ignorowane. To znaczy: odbicie w lustrze nie pachnie, nie wydaje żadnych dźwięków i z tych względów po prostu nie interesuje zwierząt.
Zbyt wiele pieszczot stresuje koty Pewien brazylijski badacz dokonał następującego odkrycia: koty, które tolerują tylko głaskanie, bywają często zestresowane pieszczotami właściciela. Mają podwyższony poziom kortyzolu. Dlatego w przypadku niektórych kotów lepiej nie przesadzać z głaskaniem!
PRZECIW
W Japonii pewien wynalazca wprowadził na rynek wino dla kotów. Nie zawiera ono alkoholu, lecz kocimiętkę. Był to jednak zły pomysł: przy okazji publicznej „degustacji” tylko jeden kot na dziesięciu w ogóle chciał skosztować napoju.
EUROPEJSCY MYŚLIWI UDOMOWILI WILKA
Zdjęcia: www.fotolia.de / DoraZett, Uwe Bumann, Martin Helmrich, cynoclub, Photo Ambiance
4
Wielkość kontra długość życia Najnowsze badania Uniwersytetu w Getyndze potwierdzają: duże psy żyją znacznie krócej niż mali przedstawiciele gatunku. Małe psy dożywają średnio 10-14 lat, duże tylko 5-8 lat. Jak dowodzi analiza danych ponad 50000 psów, proces starzenia się u dużych psów przebiega szybciej. Także zbyt szybki wzrost zdaniem badaczy przyczynia się do skrócenia długości życia.
NEWSY
+++ WIADOMOŚCI O ZWIERZĘTACH ZE ŚWIATA NAUKI +++ Psy obniżają ryzyko alergii u dzieci
Terapia z udziałem psów skuteczna przy depresji
U dzieci, które wychowują się z psem, występuje niższe ryzyko alergii i astmy. Amerykańscy badacze z Uniwersytetu w San Francisco ustalili, dlaczego tak się dzieje: według nich kurz znajdujący się w domach zamieszkałych przez psy zawiera określone bakterie, które wpływają na szczepy bakterii jelitowych człowieka, zmniejszając w ten sposób jego wrażliwość na niektóre alergeny.
Wiadomo, że kontakt z psami ma korzystny wpływ na zdrowie. Dotyczy to także ludzi borykających się z poważnymi problemami psychicznymi, czego dowodzi eksperyment przeprowadzony w Centrum Zdrowia Psychicznego w Marienheide. Jedna z dwóch grup pacjentów poza zwyczajowym leczeniem została poddana terapii z udziałem australijskich owczarków kelpie. Wynik: u pacjentów z grupy, która miała dodatkowe zajęcia z czworonogami, objawy depresji ustępowały znacznie szybciej.
Psychologiczne triki By dostać od nas to, czego chcą, psy i koty z biegiem czasu opracowały prawdziwe sztuczki – taki wniosek wypływa z badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie naukowym „PloS ONE”. Koty, kiedy są głodne, mruczą, wydając dźwięki o szczególnie wysokiej częstotliwości przypominające nam krzyki głodnego dziecka. Psy „posługują się” oczami: przedstawiciele niektórych ras potrafią unieść wewnętrzną brew i w ten sposób wyczarować słynne „psie spojrzenie”. Także ono kojarzy się z dziecięcą bezradnością i wywołuje impuls, który każe nam lepiej troszczyć się o te zwierzęta.
Zwierzęta w podróży służbowej Kto by pomyślał: niektóre osoby wyjeżdżające w podróż służbową tak bardzo tęsknią za swoim zwierzęciem, że wolą zabrać je ze sobą. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród dyrektorów europejskich hoteli, podróżujący służbowo przywożą do hotelu nie tylko psy, lecz także koty, myszki, fretki, a nawet węże. Nie jest to jednak najlepszy pomysł: dla większości zwierząt podróże i nieznane im otoczenie wiążą się przede wszystkim ze stresem.
Zdjęcia: www.fotolia.de / Gorilla, Sara Robinson, Magpix, poco_bw
6
NEWSY NEWSY & SERWIS Właściwy jadłospis na upalne dni
Lato, słońce i odżywianie
Aby upał nie zagroził żołądkom naszych zwierząt, latem należy przestrzegać specjalnych zasad żywienia. „Coś lekkiego” mówi wiele osób pytanych, co najchętniej jedzą latem. Zamiast tłustych dań w naszym jadłospisie pojawia się wtedy raczej smaczna sałata. W końcu kiedy panują wysokie temperatury, pożywienie nie może dodatkowo obciążać organizmu. Także w przypadku naszych zwierząt niedostosowany do temperatury pokarm czy sposób żywienia może spowodować problemy żołądkowe i osłabić krążenie.
Zdjęcie: www.fotolia.de/photocreo
Na co powinni zwrócić uwagę właściciele psów i kotów Kiedy wzrasta temperatura, najważniejsza zasada żywienia psów i kotów powinna brzmieć: obfite posiłki są zabronione, gdyż w upalne letnie dni dodatkowo obciążają układ krążenia. Może to być niebezpieczne zwłaszcza dla starszych i chorych zwierząt. Dlatego w ciągu dnia podawaj psu i kotu
kilka małych posiłków. Chroni to ich organizm. Najlepiej karmić zwierzęta wcześnie rano i wieczorem; w południe, kiedy panuje upał, czworonogi nie powinny dostawać nic do jedzenia. Zasada ta obowiązuje także właścicieli szczeniąt i kociąt: młode zwierzęta muszą wprawdzie jeść kilka razy dziennie, lecz w czasie największych letnich upałów ich miski w południe powinny być puste. Poza tym należy zwrócić uwagę na to, aby zwierzęta były karmione po spacerze i nie bawiły się z pełnym żołądkiem.
W ten sposób zapewnisz wystarczającą ilość płynów Latem jest szczególnie ważne, by koty i psy, ale także małe zwierzęta i ptaki wystarczająco dużo piły. Aby zwierzęta wypijały wystarczającą ilość płynów, powinno się im stale podawać świeżą wodę
9
NEWSY & SERWIS psa Zasady żywieniarmy suchej na ka
ewn ia o chłodę
+ przestawić zwieierznięez mieszane
za p
ż Świe
da o aw
mokrą lub żyw ie lka razy dzienn ejsze porcje ki ni m ać w da po niać wodę gu dnia wymie ią c w ie tn ro kilkak rm ostrawny poka wybierać lekk
Żywienie mieszane jest idealne na lato
+ + +
Inną możliwością zwiększenia latem ilości wypijanych przez czworonogi płynów jest żywienie mieszane. Jest ono odpowiednie także dla zwierząt, które przez pozostałą część roku dostają wyłącznie suchą karmę. Zastąp jeden, dwa posiłki dziennie mokrą karmą, która dostarczy Twojemu zwierzęciu więcej płynu. Podawaj tylko małe porcje i usuń je, jeśli nie zostaną zjedzone: latem świeża lub mokra karma szybko się psuje i wydziela nieprzyjemny zapach. Poza tym przyciąga muchy i inne owady. Dlatego takiego pokarmu nigdy nie należy pozostawiać długo w misce. Natomiast sucha karma może stać dłużej, gdyż się nie psuje. Wielu właścicieli zwierząt przechowuje świeżą i mokrą karmę w lodówce, aby dłużej nadawały się do spożycia. W tym przypadku ważne jest, by podawać świeżą karmę dopiero wtedy, kiedy osiągnie temperaturę pokojową. Ma nie tylko lepszy smak, lecz jest także lepiej tolerowana, co zapobiega problemom trawiennym.
przysmaków dodatkowych z ać w no yg ez zr to z lodówki pokarmu pros nie podawać opakowań iać otwartych nie pozostaw ą z mokrą karm ani lodów resztek z grilla u ps ać w da po nie kowo“! – nawet „wyjąt
-
-
Miski na karmę i wodę nigdy obok siebie z kranu. Psom i kotom należy udostępnić wodę w kilku miejscach w mieszkaniu, by w ten sposób także niechętnie pijącym zwierzętom przypominać o tym, że od czasu do czasu powinny wypić parę łyków. W przypadku psów można także co pewien czas dodać do wody szczyptę glukozy, aby dostarczyć czworonogowi dodatkowej energii. Ważne, aby wodę zmieniać kilka razy dziennie.
Zwłaszcza koty mają opinię nielubiących pić. Jest to często spowodowane nieuwagą właściciela. W naturze woda zwykle nie znajduje się w pobliżu pożywienia – koty sobie to przyswoiły. Dlatego miskę na wodę należy ustawić w pewnej odległości od miski na karmę. Z reguły jest ona wtedy lepiej przyjmowana. Niektóre koty i psy najchętniej piją bieżącą wodę, w takich przypadkach właściciele szczególnie chwalą sobie małe pokojowe fontanny, za którymi zwierzęta przepadają. Niezależnie od tego, w jakiej postaci podajemy wodę, ważne jest, by nie była lodowata, lecz miała temperaturę pokojową. Dotyczy to także mleka dla kotów, które wiele czworonogów pije chętniej niż wodę. W żadnym wypadku nie należy podawać płynów prosto z lodówki. Wywołuje to u zwierząt problemy żołądkowe i nie zapewnia im ochłody – przeciwnie: zimna treść żołądkowa sprawia, że temperatura ciała zwierzęcia wzrasta.
Zasady żywienia kota
+ przestawić zwierzę z karmy suchej na mokrą lub żywienie miesz
Zdjęcia: www.fotolia.de / photocreo, Błażej Łyjak, Mikko Pitkänen, Elena Blokhina
10
Mokra karma dostarcza kotom dodatkowych płynów
ane
+ podawać mniejsze porcje kilka razy dziennie + ustawić w domu i w ogrodzie kilka misek z wodą
+ w przypadku odmowy picia wody
podawać specjalne nap oje dla kotów (na przykład mleko dla kotów) podawać pokarm bogat y w białko i tłuszcz
+
- nie pozostawiać otwartych opakowa z mokrą karmą
ń
- nigdy nie podawać pokarmu i płynów prosto z lodówki
- unikać karmy z dużą ilością ryżu, ziemniaków i kukurydzy
NEWSY
-
-
Jeżeli warzywa, które podajesz, nie pochodzą z własnej uprawy, lecz z supermarketu, musisz zwrócić uwagę na to, by były to niepryskane produkty. Poza tym powinny być świeże i czyste. Na przykład przed podaniem marchewki czy kawałków jabłka należy je obrać, zioła koniecznie trzeba umyć. Ważne: osusz zielony pokarm, zanim podasz go zwierzęciu.
FOR CATS & DOGS
Pta te m k i l u bią proso, ale la
Zasady żywienia ptaków ozdobnych
Łatwy demontaż platform z możliwością mycia. 3 lata gwarancji.
dukty
a st świ eża zielenin
- nie podawać wyłącznie nasion - nie podawać zieleniny nieznanego po chodzenia - nie pozostawiać owoców ani zielenin przez kilka dni
y w klatce
Zdjęcia: www.fotolia.de / Ken Marshall, Sabimm
mniszka i pietruszki
le
psz a je
Poprawiona stabilność.
+ podawać świeżą zieleninę i owoce + zapewnić dodatkowo minerały i wita miny + podawać większe ilości rzeżuchy, + dwa razy dziennie zmieniać wodę + zwracać szczególną uwagę na higien ę w klatce + podawać tylko niepryskane świeże pro
t
akują świnko
+ + + + +
Świeże warzy wa nie
m m o r s ki
Latem bardzo ważna jest higiena. Zwracaj uwagę na to, by miska na karmę była zawsze czysta. Dotyczy to nie tylko psów i kotów, lecz także ptaków i małych zwierząt. Umyj miski na karmę i wodę przed każdym ich napełnieniem. W ten sposób zarazki nie będą mogły się rozprzestrzeniać. W przypadku gryzoni należy także regularnie kontrolować sypialnię, sprawdzając, czy nie ma w niej ukrytych zapasów, i usuwać je, by zwierzę nie jadło zepsutego pokarmu.
b awać tylko chewki pod ar m ę k at n i epki ymieniać ją liście kalar ść wody i w żo ie św ać ntrolow dziennie ko dwa razy warzywa ać zwiędłe w su u st ia e natychm ienę w klatc wagę na hig u ą ln ó eg cz zwracać sz pod kątem ce wybiegu js ie m ać w kontrolo ślin trujących ro anych ych na niezn an rw ze in ać rośl nie podaw przy drodze h łąkach lub pryskiwanyc zielonych o in śl ro ać aw nie pod i pestycydam by były św
,
wagę na to
+ codziennie pod zielonych z supermarketu zwracać u ślin + w przypadkieużeroi czyste że ardzo świe
sm tem
Higiena latem jest szczególnie ważna
Jadłospis ptaków i małych zwierząt można wzbogacić latem o świeże składniki: przepadają one za owocami, zieloną karmą i warzywami, które dostarczają im nie tylko witamin, lecz także dodatkowych płynów. Oferując owoce, trzeba jednak zachować ostrożność: tylko od czasu do czasu podawać kawałeczek jabłka, gruszki czy banana (przedtem dokładnie sprawdzić, co zwierzę może jeść!). Owoce zawierają bowiem dużo cukru, przez co tuczą i z tego względu powinny być podawane z umiarem. Odpowiedniejsze są warzywa, takie jak np. marchew, cukinia, brokuły, kalafior, ogórek czy papryka. Zwierzęta chętnie jedzą także sałatę oraz świeże, nietrują-
awać św
ce i niepryskane zioła. Zasięgnij jednak informacji w specjalistycznym punkcie handlowym lub u weterynarza, jakie rośliny są najodpowiedniejsze dla Twoich zwierząt. Świnkom morskim i królikom należy umożliwić wybieg, najlepiej z dostępem do świeżych zielonych roślin. Pamiętaj jednak: zwierzęta trzeba stopniowo przyzwyczajać do ruchu i świeżego pokarmu, w przeciwnym wypadku istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych zaburzeń trawienia. Upewnij się, że w miejscu wybiegu nie ma roślin, których Twoje zwierzęta nie tolerują.
o la ylk
Jadłospis dla ptaków i małych zwierząt
gryzoni ia n ie w y ż y Zasad pokarm ieży zielony
m
12
Wyłącznie w Maxi Zoo.
Odkryj nasze drapaki!
PORADY & WSKAZÓWKI
PIES I KOT
Najlepsze wskazówki dotyczące pielęgnacji Twojego zwierzęcia
Pomoc w postaci suplementów
W ten sposób pies i kot e z e i b o s ą z d a r o p
Jednak nawet przy regularnej pielęgnacji, zwłaszcza w okresie zmiany sierści, może dojść do podrażnień skóry. Matowa sierść, sucha, swędząca, łuszcząca się skóra czy niekończące się linienie mogą mieć różne przyczyny, jak choćby niezrównoważona dieta, która nie zapewnia zbilansowanej ilości białka, niezbędnych kwasów tłuszczowych czy witamin i pierwiastków śladowych. W takim przypadku można jednak poprzez pokarm pozytywnie wpłynąć na zdrowie skóry i sierści. Aby wspomóc procesy przemiany materii, można podawać zwierzęciu w karmie wartościowe kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Także preparaty z drożdży piwnych czy biotyna dodane do karmy mogą mieć pozytywny wpływ na
zmianą sierści
Sierść chroni zimą psy i koty przed chłodem, a latem przed brudem i pasożytami. By dostosować się
do warunków poszczególnych pór roku, nasze zwierzęta wiosną i jesienią przechodzą zmianę sierści.
Jeśli Twój ulubieniec jesienią i zimą przez kilka tygodni gubi większe ilości włosów, nie jest to powód do zmartwień. Zwierzę w tym czasie przechodzi tak zwaną zmianę sierści, która może jednak wywoływać także podrażnienia skóry. Faza ta nie jest więc przyjemna ani dla właściciela, ani dla psa czy kota. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym wspólnie można łatwiej przetrwać ten okres. Większość psów i kotów linieje, zwłaszcza w czasie zmiany sierści. Wiosną grube zimowe futro jest wymieniane na „letnie ubranie”, jesienią ochrona przed mrozem odrasta. Także czynniki hormonalne mogą odgrywać tu pewną rolę: suki często linieją w czasie cieczki lub po ciąży. Wykastrowane psy przechodzą niekiedy zmianę sierści przez cały rok. Zwykle trwa ona jednak tylko sześć do siedmiu tygodni. Oto kilka wskazówek na ten okres.
Naczelna zasada: codzienne szczotkowanie i czesanie. Pomaga to nie tylko utrzymać mieszkanie w czystości, lecz także ułatwia zwierzęciu zmianę owłosienia. Szczotkowanie poprawia ukrwienie skóry, a martwe włosy, szczególnie z podszerstka, z łatwością są usuwane. Jest to ważne, gdyż pozwala zapobiec kołtunieniu się sierści. Kołtuny nie tylko nieładnie wyglądają, lecz także mogą powodować infekcje bakteryjne, egzemy i grzybice.
Jaka szczotka do jakiej sierści? Do krótkiej sierści szczególnie odpowiednie są tak zwane zgrzebła, które dzięki miękkim gumowym wypustkom zapewniają szczególnie delikatną pielęgnację i stymulują ukrwienie. W przypadku czworonogów z szorstką lub długą sierścią, która ma tenden-
cję do filcowania i kołtunienia, przed szczotkowaniem dobrze jest użyć noża do usuwania sfilcowań. Z jego pomocą można łatwo pozbyć się sfilcowanej sierści i kołtunów. Niektóre zwierzęta są bardzo wrażliwe na punkcie swojej skóry i nie przepadają za grzebieniami ani szczotkami. W takim przypadku dobrą alternatywą jest rękawica do masażu, która delikatnie usuwa martwe włosy. Dla długowłosych psów i kotów są specjalne grzebienie wyposażone w grube i drobne zęby ułatwiające rozplątywanie długich kosmyków. Bardzo przydatne szczególnie w okresie wiosennym są także szczotki do wyczesywania grubego podszerstka. Jedwabistą i cienką sierść powinno się najpierw wyczesać grzebieniem, a następnie wymasować skórę szczotką z naturalnego włosia.
Zdjęcia: www.fotolia.de / Magalice
14
zdrowie. Kotu w tym okresie należy koniecznie podawać pastę słodową, która ułatwia wydalanie połkniętych włosów przez jelita. I nawet jeśli kot sam pielęgnuje sierść, nie powinno się zapominać o codziennym szczotkowaniu i czesaniu. By nasz domowy tygrys nie nabawił się problemów trawiennych, trzeba pamiętać o jednym: im mniej włosów połknie, tym lepiej.
Po zmianie sierści można zwiększyć odstępy między zabiegami pielęgnacyjnymi. Gładką lub długą sierść należy co tydzień czesać i szczotkować, jedwabista sierść wymaga codziennej pielęgnacji, psy o długiej sierści z podszerstkiem wystarczy czesać raz w tygodniu, podobnie jak szorstkowłose. Muszą być one jednak trymowane co trzy, cztery miesiące. W przypadku kotów nie jest to w ogóle konieczne, chyba że mają długą sierść lub gruby podszerstek.
PORADY & WSKAZÓWKI
KOT Miejsce do spania
Ładny widok
Przy wyborze miejsca do spania większość kotów wykazuje się indywidualizmem. Dlatego kupowanie specjalnego legowiska często nie ma sensu. Z reguły kot sam wybiera sobie miejsce, w którym chce spać. Najbardziej ulubione miejsca odpoczynku znajdują się nierzadko na dużej wysokości i zapewniają kotu doskonały widok na domowe terytorium. Także łóżko człowieka, szafa na ubrania czy półka regału mogą być świetnymi miejscami relaksu.
Także koty żyjące w domu, które z różnych powodów nie mogą wychodzić na dwór, żywo interesują się tym, co dzieje się na zewnątrz. Dlatego absolutnym minimum, jakie powinniśmy im zapewnić, jest wystarczająco dużo miejsca na parapecie – nie ma nic przyjemniejszego niż drzemka przy oknie nagrzanym promieniami słońca. Ten, kto ma zaciszny balkon lub ogród zimowy, powinien umożliwić swojemu zwierzęciu dostęp do niego – oczywiście po odpowiednim zabezpieczeniu go siatką – powiększa to terytorium i zajmuje kocie zmysły.
Higiena Kocią kuwetę należy regularnie sprzątać, w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, że kot nie będzie jej używał i załatwi się gdzie indziej, na przykład na dywan lub w kabinie prysznicowej. W mieszkaniu, w którym żyje kilka kotów, trzeba koniecznie ustawić więcej kuwet – za ogólną zasadę można przyjąć: po jednej kuwecie dla każdego kota plus jedna dodatkowa. Jednak jeśli zwierzęta żyją w dobrej komitywie, wystarczająca może być także mniejsza liczba kuwet. Trzeba to po prostu sprawdzić.
Co uszczęśliwia koty? Co sprawia nam więcej radości niż koty, które dobrze się u nas czują i chętnie przebywają z nami? Aby wspólne życie było bezproblemowe, właściciel musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Zabawki Inne koty
Drapak
Wprawdzie także wśród kotów zdarzają się samotnicy, ale z reguły zwierzęta te są towarzyskie, utrzymują ze sobą relacje, nie tworząc struktur stadnych. Kiedy kot żyjący w domu jest trzymany w pojedynkę, szybko zaczyna doskwierać mu samotność; mając towarzysza, może się z nim bawić i zachowywać przy tym w sposób typowy dla swojego gatunku: chować się, czaić, urządzać gonitwy, myć go i tulić się do niego – innymi słowy: traktować go „po kociemu”.
W mieszkaniu, w którym żyją koty, nie może zabraknąć mebla do drapania i wspinaczki. Nie musi to być od razu Mount Everest wśród drapaków, ale dobrze jest zaoferować swoim współmieszkańcom nieco więcej niż niewielki pagórek. Powinien być stabilny i sięgać najlepiej od podłogi do sufitu, jeśli ma powstrzymać koty od ostrzenia pazurów na siedzeniach foteli, tapetach i meblach. Poza tym koty przepadają za wysoko położonymi miejscami, gdyż czują się w nich bezpiecznie.
Zdjęcia: www.fotolia.de / DOtt, NatUlrich ValentinRussanov
16
Koty potrzebują urozmaicenia, zwłaszcza te żyjące w domu. Piłeczki, papierowe kulki i tekturowe pudełko służące za kryjówkę umożliwiają kotu zaspokojenie instynktu zabawy i instynktu łowieckiego, który jest w części wrodzony, a w części wyuczony. Poprzez zabawę koty odreagowują także stres i frustrację, poza tym przyzwyczajają się do nowych przedstawicieli tego samego gatunku. Wszystko zgodnie z zasadą: zabawa zbliża.
Właściwa karma Najważniejszym składnikiem pokarmu kota są białka mięsne, w końcu nasze domowe tygrysy z natury są drapieżnikami odżywiającymi się małymi zwierzętami. Koty potrzebują jednak także pokarmu roślinnego. Karma dostępna w sklepach z reguły zawiera wszystkie składniki odżywcze, których koty potrzebują. Najlepiej sprawdza się żywienie mieszane, to znaczy podawanie karmy mokrej i suchej. Oczywiście zawsze należy podawać zwierzęciu także świeżą wodę.
Pielęgnacja sierści Koty to bardzo czyste zwierzęta, które każdego dnia spędzają wiele czasu na pielęgnacji sierści i pazurów. W naturze wypielęgnowana sierść chroni kota nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, lecz pomaga mu także ukryć się przed wrogami i zwierzętami stanowiącymi jego zdobycz. Pomóż swojemu kotu, szczotkując go raz w tygodniu; w przypadku kotów długowłosych, których sierść ma tendencję do filcowania, np. persów, konieczna jest codzienna pielęgnacja.
Bardzo ważne: czas na pieszczoty Jeśli weźmiesz sobie do serca wszystkie podane tu wskazówki, Twój ulubieniec z pewnością będzie się dobrze czuł. Ale do pełni szczęścia kot potrzebuje jeszcze najważniejszego: miłości człowieka. Zajmuj się jak najczęściej swoim domowym tygrysem, baw się z nim, głaszcz go i pokaż mu, że bardzo go lubisz. Wtedy będzie naprawdę szczęśliwy.
PORADY & WSKAZÓWKI
MAŁE ZWIERZĘTA ZAPEWNIJ OCHŁODĘ
Wybieg dostosowany do letnich warunków
By zapewnić zwierzętom ochłodę, część zewnętrznego wybiegu można także wyłożyć kamiennymi płytami. W duże upały dobrze jest dodatkowo przykryć wybieg cienkimi wilgotnymi chustami, które należy regularnie zwilżać. Zwierzęta ucieszą się latem także ze skrzynki z piaskiem, gdyż wilgotny piasek również chłodzi. Żeby on całkiem nie wysechł i się nie nagrzał, kiedy wzrasta temperatura, należy go zwilżyć. W okresie największych upałów pomocne są wkłady chłodzące do przenośnych lodówek owinięte w chustki, które można położyć na klatce lub obok niej. Muszą się jednak znajdować poza zasięgiem zwierząt, tak by nie mogły ich obgryzać.
W TEN SPOSÓB UPAŁ BĘDZIE BEZ SZANS
ŻYWIENIE LATEM
Króliki i świnki morskie są szczęśliwe, spędzając lato na dworze. Trzeba tylko zadbać o to, by zawsze miały zacienione miejsce i wystarczającą ilość wody. Przebywanie latem na zewnętrznym wybiegu z innymi przedstawicielami gatunku jest dla małych zwierząt wielką atrakcją. Pogryzanie świeżej trawy i listków mlecza sprawia królikom i świnkom morskim wielką przyjemność, cieszą się, mając wreszcie dość miejsca na skakanie, bieganie i zabawę. Czworonogi rozkoszują się słońcem, ale kiedy wzrasta temperatura, ich właściciele muszą mieć na nie baczne oko: małe zwierzęta łatwo mogą nabawić się udaru słonecznego. Świnki morskie i króliki nie pocą się i dlatego muszą mieć inną możliwość ochłody.
PÓŁCIEŃ JEST KONIECZNY Właściciele mogą zapobiec niebezpieczeństwu, urządzając wybieg w taki sposób, aby jego duża część, łącznie z domkiem i kryjówkami, znajdowała się zawsze w cieniu. Idealna w tym celu jest przestrzeń położona w pobliżu drzew. Jeżeli nie ma naturalnych źródeł cienia, należy stworzyć zacienione miejsca, na przykład używając parasoli przeciwsłonecznych. Trzeba je jednak ciągle przestawiać, gdyż słońce wędruje, a zwierzęta w żadnym wypadku nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ponadto kupując domki do spania, należy zwrócić uwagę na to, by nie tylko chroniły przed chłodem i wilgocią, lecz by były także przystosowane do użytku latem. Budki z pustym dachem są szczególnie odpowiednie na ciepłą porę roku, gdyż powietrze swobodnie w nich cyrkuluje, co zapobiega jego akumulacji.
Zdjęcia: www.fotolia.de / Stefan Simmerl, Konstantin Sutyagin, Magalice
18
W okresie, kiedy panują wysokie temperatury, ważną rolę odgrywa także właściwe odżywianie, gdyż organizm nie powinien być obciążany ciężkostrawnym pokarmem. Świeże warzywa, takie jak sałata czy ogórek, należy na przykład podawać tylko wieczorem. Są one wprawdzie odświeżające, lecz w upały łatwo mogą wywołać bolesne wzdęcia. W ciągu dnia wystarczy duża porcja siana i oczywiście trawa i zioła z wybiegu. Wysokoenergetyczną gotową karmę należy podawać raczej w niewielkich ilościach. Zwierzęta muszą mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody. Jeśli czworonogi wolą pić z miski niż z pojnika, należy zwracać szczególną uwagę na higienę. Naczynia na wodę trzeba codziennie dokładnie zmywać. Nasza wskazówka: postaw miskę na niewielkim podwyższeniu, dzięki czemu nie zostanie ona tak szybko zanieczyszczona wzbijaną ziemią i trawą.
PIERWSZA POMOC W NAGŁYM PRZYPADKU Króliki i świnki morskie źle znoszą upały. Jeśli mimo podjętych środków ostrożności zaczynają nagle oddychać głębiej niż zazwyczaj lub wręcz dyszeć, musisz podjąć niezwłoczne działania: zwierzę prawdopodobnie doznało udaru cieplnego. Temperatura ciała królika lub świnki morskiej wzrasta przy tym gwałtownie, co może być niebezpieczne dla życia. Musisz natychmiast przenieść zwierzę do cienia, ochłodzić je i jak najszybciej zawieźć do weterynarza. Przy ochładzaniu trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż gwałtowna zmiana temperatury dodatkowo obciąża układ krążenia królika lub świnki morskiej. Najlepiej owinąć je w chustkę, która powinna być wilgotna, ale nie mokra. Chłodzić można także łapki zwierzęcia, jednak nie wolno zraszać
ich lodowatą wodą. Jeśli zwierzę jest przytomne, należy zachęcić je do picia. Powinno przyjmować płyn powoli. Włóż do transportera chłodny podkład i niezwłocznie zawieź zwierzę do weterynarza.
CO MOŻE ZROBIĆ WETERYNARZ? Weterynarz będzie próbował dalej chłodzić zwierzę. Poda mu ewentualnie kroplówkę, żeby ustabilizować krążenie, i zaaplikuje odpowiednie lekarstwa, żeby szybko stanęło na nogi. Oczywiście lepiej jest nie dopuszczać do tak niebezpiecznego dla życia wypadku. Zastosuj się do naszych wskazówek, a spędzisz ze swoimi ulubieńcami lato bez przykrych niespodzianek.
PORADY & WSKAZÓWKI
MAŁE ZWIERZĘTA 3. Króliki to zwierzęta stadne
6. Króliki przepadają za sianem
Króliki potrzebują towarzystwa. To właściwie oczywiste, ale warto w tym miejscu jeszcze raz przypomnieć: królika w żadnym wypadku nie wolno trzymać w pojedynkę, lecz w towarzystwie co najmniej jednego długouchego kompana.
Siano jest szczególnie ważne dla zdrowia królików. Jest to podstawowy składnik ich pożywienia, który musi być stale dostępny, w przeciwnym razie grożą im dolegliwości trawienne i problemy z zębami. Poza tym trochę gotowej bezzbożowej karmy, paszy zielonej i paszy soczystej, każdego dnia świeża woda – i to zwierzętom wystarczy.
4. Króliki są sprytne Większość królików można nauczyć drobnych sztuczek. Możesz na przykład wabić przysmakiem jednego ze swoich ulubieńców, mówiąc jego imię. Jeśli będziesz to często powtarzał, wkrótce zacznie na nie reagować. Ważne: nie trenuj ze wszystkimi zwierzętami jednocześnie i nie dłużej niż trzy minuty. Kończ każdy trening pozytywnym przeżyciem, aby zwierzęta były zmotywowane.
Dziesięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o królikach
5. Także miniaturowe króliki potrzebują dużo miejsca
Króliki to wspaniałe zwierzęta domowe. Obserwowanie ich, kiedy razem skaczą, bawią się, tulą i wykopują nory, sprawia prawdziwą radość. Przygotowaliśmy kilka informacji, które pomogą Ci zrozumieć te zwierzęta.
1. Króliki porozumiewają się za pośrednictwem zapachów Króliki potrafią dużo wyrazić mową ciała. Jednak „rozmawiają” przede wszystkim za pośrednictwem zapachów. W tym celu najczęściej wykorzystują trzy rodzaje gruczołów: podbródkowe, okołoodbytowe i pachwinowe. Kiedy zwierzę pociera brodą o jakiś przedmiot, robi to nie dlatego, że odczuwa swędzenie, lecz by go oznakować. Króliki używają także gruczołu podbródkowego do wzajemnego pocierania się, co oznacza: jesteśmy rodziną.
2. Króliki orientują się w terenie za pomocą wąsów Wąsy królika nie tylko ładnie wyglądają, lecz spełniają także pewną funkcję: dzięki nim zwierzęta orientują się w ciemności. Są to tak zwane włosy czuciowe, których korzenie są otoczone zakończeniami nerwowymi. W ten sposób króliki są w stanie wyczuć przeszkodę i ocenić, czy mogą przedostać się przez otwór.
Zdjęcia: www.fotolia.de / RCsolutions, Joss, Stefan Andronache
20
Także małe króliki potrzebują wybiegu i dużej klatki. Zdaniem ekspertów weterynarii klatki dla królików małych ras trzymanych w charakterze zwierząt domowych powinny mieć minimalne wymiary 150 x 60 x 50 cm (szerokość/ głębokość/wysokość). Poza tym króliki lubią urozmaicenie: dlatego do klatki należy wstawić kilka domków do spania i kryjówek.
7. Króliki to czyste zwierzęta Kąpiel czy szczotkowanie? To nie dla królików! Zwierzęta same pielęgnują sierść, dokładnie ją czyszcząc. Jedynie króliki angorskie trzeba regularnie szczotkować i strzyc. Zwierzęta należy myć wodą i specjalnym szamponem tylko wtedy, kiedy mają biegunkę lub są mocno zabrudzone. Główne zadanie właściciela polega na regularnym i dokładnym czyszczeniu klatki.
8. Króliki są świetnymi budowniczymi Króliki przepadają za kopaniem. W naturze kopią, by stworzyć skomplikowany system tuneli i podkopów z licznymi wejściami i wyjściami. Pod ziemią powstają także specjalne „pokoje dla dzieci”, w których zwierzęta wychowują młode. Wypuszczając króliki na wybieg zewnętrzny, trzeba zadbać o to, by nie mogły się z niego wydostać: ogrodzenie musi być osadzone głęboko w ziemi, w przeciwnym razie zwierzęta wykopią sobie drogę na wolność.
9. Króliki są szybsze od człowieka Króliki to zwierzęta, które w razie niebezpieczeństwa ratują się ucieczką. Mają aerodynamiczną budowę ciała i osiągają prędkość około 50 kilometrów na godzinę – nawet kiedy zmieniają kierunek. Ich specjalnością jest kluczenie. Udaje im się to dzięki silnym tylnym nogom, które umożliwiają błyskawiczną zmianę kierunku biegu. Króliki kluczą jednak nie tylko podczas ucieczki, lecz także kiedy są w dobrym nastroju.
10. Króliki bywają łobuziakami W króliczej klatce nie zawsze panuje zgoda. Zwierzęta bronią swojego terytorium, pokarmu, potomstwa i reagują agresywnie, kiedy inni przedstawiciele gatunku roszczą sobie do nich prawo. W razie konieczności króliki także walczą. Boksują przednimi łapami, kopią tylnymi nogami i gryzą ostrymi siekaczami. Posługują się także swoimi ostrymi pazurami. Niekiedy pomóc może tylko (chwilowe) rozdzielenie awanturników.
PORADY & WSKAZÓWKI
PTAKI OZDOBNE
Na co trzeba zwrócić uwagę latem Ten, kto ma balkon lub ogród, powinien umożliwić swoim ptakom rozkoszowanie się słońcem i świeżym powietrzem. Pobyt na świeżym powietrzu jest dla nich bardzo zdrowy: światło słoneczne przyspiesza wytwarzanie wielu witamin i zdrowego upierzenia. Promienie UV i świeże powietrze przyczyniają się także do wzmocnienia odporności zwierząt. Aby ptaki na tym skorzystały, trzeba jednak od początku pamiętać o kilku zasadach.
Temperatura zewnętrzna i miejsce Ptaków nie należy zbyt wcześnie wystawiać na świeże powietrze. Zanim wystawisz wolierę, temperatura zewnętrzna powinna osiągnąć co najmniej 20oC, inaczej będzie to dla nich szok termiczny. Kilka ostatnich miesięcy spędziły przecież wyłącznie w ogrzewanych pomieszczeniach. Ich układ odpornościowy nie uporałby się z nagłym spadkiem temperatury.
W upał ptaki mają wolne Słońce i świeże powietrze są dla ptaków ozdobnych bardzo zdrowe. Jednak by mogły z nich w pełni korzystać, trzeba przestrzegać kilku zasad.
Również upał jest zabójczy dla zdrowia zwierząt. Wprawdzie większość ptaków ozdobnych chętnie zażywa kąpieli słonecznych, jednak potrzebują one także zacienionego miejsca do ochłody. Dlatego klatka lub woliera nigdy nie może w całości stać w pełnym słońcu. Nie wolno także zapominać o tym, że słońce się przemieszcza i miejsce należy zmieniać. Przy temperaturach powyżej 30oC lepiej zostawić ptaki w domu. Miejsce, w którym stoi klatka lub woliera, musi być zaciszne, gdyż w przeciągu zwierzęta szybko się przeziębiają. Najlepiej, kiedy jedna lub dwie strony pomieszczenia dla ptaków przylegają do ściany. Chroni to przed wiatrem, a ptaki czują się bezpieczniej.
Zdjęcia: www.fotolia.de / Miravision, Martina Berg Juniors Tierbildarchiv
22
Karmienie latem Ptaki szczególnie lubią zażywać słońca i delektować się smakołykami. Poza wysokiej jakości pokarmem ziarnistym stanowiącym podstawę pożywienia należy im podawać świeże przysmaki, np. owoce i warzywa. To, jaki zielony pokarm lubią najbardziej, zależy od gatunku. Jednak świeże plasterki jabłek, pietruszka czy kawałki ogórka smakują właściwie wszystkim. Latem szczególnie lubiane są wilgotne liście sałaty. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, żeby pokarm był świeży i czysty. Latem pożywienie szybciej się kurzy i psuje. Z tego względu świeży pokarm może pozostawać w klatce tylko parę godzin. Resztki należy usunąć. Ze względów higienicznych wskazane jest też regularne i dokładne mycie misek i pojników – najlepiej robić to codziennie. Dotyczy to także basenu dla ptaków, który latem jest niezbędnym elementem wyposażenia. Im wyższa temperatura, tym częściej jest używany. Dlatego należy co najmniej raz dziennie zmieniać wodę.
PORADY & WSKAZÓWKI
PTAKI OZDOBNE
Kanarki
Dlaczego są tak lubiane
Pierwsza piątka ptaków ozdobnych
Kanarki wprawiają wszystkich w dobry nastrój swoim intensywnie żółtym upierzeniem i pięknym śpiewem. To wyjątkowo towarzyskie ptaki, które są szczęśliwe tylko wtedy, gdy mogą żyć razem z kilkoma przedstawicielami swojego gatunku. Ponadto są one bardzo ruchliwe i wyjątkowo ciekawe.
Papużki faliste, nimfy, nierozłączki czerwonoczelne, zeberki i kanarki należą do najbardziej lubianych gatunków ptaków ozdobnych. Tu dowiesz się, co czyni je wyjątkowymi.
Nierozłączki
Papużki faliste
Te małe, kolorowe papugi coraz częściej zamieszkują nasze domy. Szczególnie lubiane są nierozłączki czerwonoczelne, jeden z podgatunków nierozłączek. Ptaki te są bardzo przywiązane do swojego partnera, jednak chętnie żyją w grupach razem z innymi parami. Właściciele nierozłączek potrzebują więc odpowiednio dużo miejsca dla swoich zwierząt. Nie oswajają się one tak dobrze jak papużki faliste czy nimfy. Ale nawet w warunkach hodowlanych demonstrują całą paletę swoich naturalnych zachowań.
Papużki faliste są bardzo inteligentne i uzdolnione językowo. Do późnej starości pozostają ciekawe i chętnie się bawią, a kiedy poświęca się im dużo uwagi, oswajają się. Potrzebują jednak nie tylko bliskości człowieka, lecz jako ptaki stadne także co najmniej jednego przedstawiciela swojego gatunku, jeszcze lepsza jest cała papuzia rodzina.
Zeberki
Obserwowanie tych ruchliwych ptaszków sprawia wielką radość, nie nawiązują one jednak bliskiej więzi z człowiekiem. Żyją najchętniej w parach lub w stadzie. Ten, kto nie chce ptasiego potomstwa, powinien trzymać dwa samce. Zeberki są wprawdzie niewielkie, mają jednak dużą potrzebę ruchu. Dlatego woliera jest dla nich lepszym domem niż klatka.
Nimfy Nimfy ujmują swoją beztroską i radosną naturą. Kiedy nabiorą zaufania, szybko nawiązują bliską relację z człowiekiem. Chętnie się bawią i pozwalają na głaskanie upierzenia. Te małe australijskie papugi występują w wielu barwnych odmianach. Obok ptaków o klasycznym, dzikim ubarwieniu są także perłowe, lutino, arlekiny, białogłowe, cynamonowe oraz połączenia poszczególnych odmian. Ważne, by także nimfy zawsze trzymać co najmniej parami.
Zdjęcia: www.fotolia.de / Olga Barbakadze, gekaskr, darknightsky, Eric Isselée, enens
24
Pyszna nagroda •P ięć pysznych rodzajów przekąsek z 90% świeżej wołowiny • J UNIOR MOUNTAIN BULLETS Stworzone specjalnie dla małych odkrywców • C OUNTRY MINIBURGER Idealna nagroda za udany trening
Wyłącznie w Maxi Zoo.
PORADY & WSKAZÓWKI
TERRARYSTYKA zwierzęcia, pojemnik transportowy należy umieścić w pudełku ze styropianu. Przy wyjątkowo niskich temperaturach można dodatkowo posłużyć się termoforem, latem nie jest to konieczne. Zwierzę w miarę możliwości należy transportować samochodem w towarzystwie innej osoby, która może trzymać pojemnik. Jeśli nie ma nikogo, kto w tym dniu mógłby pomóc w transporcie, pojemnik w samochodzie należy unieruchomić pasem bezpieczeństwa.
omu d o g we Bezpieczna droga do no
Pierwsze kroki w nowym domu
Transport yczajanie w z y i prz
Po przybyciu na miejsce nowego domownika na początku należy go zostawić w pojemniku, żeby mógł się uspokoić. Większość poradników i ekspertów zaleca ponadto, żeby także później nie umieszczać zwierzęcia od razu w jego właściwym terrarium, lecz najpierw przez około dwa tygodnie poddać je
Aby Twoje nowe zwierzę szybko przyzwyczaiło się do nowego domu, przeprowadzka powinna przebiec możliwie bezstresowo. Ważne są przede wszystkim bezpieczny transport oraz kwarantanna przed umieszczeniem go w terrarium.
Nareszcie nadszedł czas, kiedy agama brodata, wąż zbożowy, a może nawet legwan mogą wprowadzić się do naszego terrarium. Przedtem trzeba jeszcze tylko zorganizować transport i przyzwyczaić zwierzę do nowego domu w możliwie bezstresowy sposób. Zwierzę oczywiście nie rozumie, co wiąże się z przeprowadzką, dlatego należy ograniczyć czas transportu do minimum. Podstawowa zasada brzmi: upewnić się, że zwierzę nie ma możliwości wydostania się, i pojechać z nim prosto do domu. Jazda do nowego domu jest dla każdego zwierzęcia stresująca. Błędy popełnione podczas
transportu mogą przyczynić się do osłabienia układu odpornościowego i spowodować u nowego domownika problemy zdrowotne. Można jednak łatwo temu zapobiec, na przykład zwracając uwagę, żeby zwierzę podczas transportu miało właściwą temperaturę i nie zostało przegrzane. Najlepiej na czas transportu umieścić je w tak zwanym faunarium, specjalnym pojemniku do przewożenia gadów i zwierząt karmowych. Jeśli jest ono niedostępne, wystarczy odpowiednie pudełko ze specjalistycznego sklepu. Ewentualnie można użyć dokładnie związanego bawełnianego worka. Należy go odwrócić na lewą stronę, żeby zwierzę nie zaplątało się w wystające nitki. Aby zapobiec wyziębieniu
Zdjęcia: www.fotolia.de / morelia1983, Andrey Sukhachev
26
kwarantannie w oddzielnym terrarium. Jest ona wskazana przede wszystkim w przypadku, gdy zwierzę nie zostało kupione w specjalistycznym sklepie, lecz np. przejęte od osoby prywatnej i jego dotychczasowy stan zdrowia nie jest dokładnie znany. Ten środek ostrożności ponadto może zapobiec zarażeniu innych zwierząt, jeżeli w terrarium żyją już gady.
Przyzwyczajanie nowych zwierząt Na czas kwarantanny wystarczy terrarium wyłożone gazetami i wyposażone w domek z tektury. Temperatura i klimat oczywiście muszą być odpowiednie, powinna się w nim znajdować także świeża woda. Pozwól zwierzęciu przyzwyczaić się i odzyskać spokój. Wykorzystaj ten czas na dokładną obserwację gada i jego zachowania. Nie martw się, jeśli upłynie kilka dni, zanim zwierzę zacznie przyjmować pokarm. Z reguły
nie jest to objaw choroby, lecz zjawisko typowe dla procesu przyzwyczajania się do nowego otoczenia. Gady aktywne nocą należy włożyć do terrarium mniej więcej godzinę przed włączeniem oświetlenia, zwierzęta aktywne w ciągu dnia godzinę przed zapadnięciem zmroku. Wstaw pojemnik transportowy bezpośrednio do terrarium i otwórz go. W ten sposób nowy domownik będzie mógł sam zdecydować, kiedy wyruszyć na odkrycie nowego otoczenia. Gdy okaże się, że zwierzę jest zdrowe, może przeprowadzić się do właściwego terrarium. Jeśli dołącza ono do istniejącej już grupy przedstawicieli tego samego gatunku, za pomocą prostego chwytu można ułatwić zwierzętom przyzwyczajenie się do nowego mieszkańca: przed umieszczeniem go w terrarium wystarczy całkowicie zmienić wystrój, po czym włożyć do terrarium najpierw samice, a następnie jedynego samca. W żadnym wypadku nie należy trzymać razem zwierząt różnych gatunków, niezależnie od tego, czy mają zbliżone wymagania co do warunków chowu.
PORADY & WSKAZÓWKI
TERRARYSTYKA Młode zwierzęta potrzebują zimowego snu
Agama brodata w terrarium
Także młode zwierzęta koniecznie powinny odbywać sen zimowy, który stanowi nie tylko przerwę w procesie wzrostu, lecz służy także wielu innym ważnym funkcjom organizmu. W tym celu wystarczy stopniowo skracać czas oświetlenia aż do wyłączenia wszystkich lamp i innych źródeł ciepła. Jako podłoża najlepiej używać piasku do terrariów, którym należy wypełnić zbiornik do wysokości 20 cm, lub mieszanki piasku i gliny. Podłoże nie może być jednak zbyt suche. Bo choć nasze gady są zwierzętami pustynnymi, nie mogą obyć się bez wilgoci. W naturze wchłaniają wodę przez skórę, śpiąc nocą w wilgotnych jaskiniach. Tę możliwość powinny mieć także w niewoli. Gruba warstwa piasku i gliny powinna być więc wewnątrz lekko wilgotna. Nawet jeśli zwierzęta dostają wodę w miseczce,
Mały smok jako zwierzę domowe
wilgoć ta jest warunkiem prawidłowego linienia i długiego życia: jej brak może spowodować uszkodzenie nerek. Jako wyposażenie terrarium wystarczą korzenie, kamienie i rury korkowe do ukrycia się, zamontowane w sposób uniemożliwiający przewrócenie. Rośliny są mniej odpowiednie, gdyż mogą być trujące, zwierzę może je zjeść lub ze względu na niekorzystne warunki szybko więdną. Nie należy także wykorzystywać sztucznych roślin, bo nierzadko później zalegają one w żołądkach żarłocznych agam.
zacięte walki i nie mogą być trzymane razem. Także samice mogą cierpieć z powodu zbyt aktywnego samca. Najodpowiedniejsze do trzymania w pojedynkę są samce. Agamy brodate rzeczywiście są dość „nieskomplikowane”, jeśli chodzi o odżywianie, gdyż jedzą prawie wszystko: świerszcze i mole woskowe, a także dużo warzyw. Zwierzęta mają jednak tendencję do przejadania się, dlatego szczególnie owady należy im podawać w małych ilościach.
Agamy brodate są samotnikami Agamy brodate w porównaniu z wieloma innymi zwierzętami mają tę zaletę, że można je trzymać w pojedynkę; wielu ekspertów nawet to zaleca, gdyż z natury małe smoki są samotnikami i tylko w okresie godowym szukają kontaktu z innymi osobnikami. Samce prowadzą
Agamy brodate są uważane za zwierzęta odpowiednie dla „początkujących”. Rzeczywiście szybko się oswajają, a w porównaniu z innymi gatunkami ich pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana. Ale nie są one bynajmniej niewymagające.
W chwili zakupu młoda agama brodata (Pogonaitalic vitticeps) ma przeważnie długość palca. Kiedy dorośnie, ta australijska jaszczurka mierzy pół metra z ogonem. Dlatego terrarium musi zapewniać co najmniej metr kwadratowy powierzchni na zwierzę. Są to jednak minimalne wymagania. Lepiej zaoferować agamie więcej miejsca. Im większe jest terrarium, tym lepiej. Agamy brodate obok żółwi greckich należą do najczęściej hodowanych gadów w Niemczech. Z tego faktu wynika prawdopodobnie ich opinia bezproblemowych zwierząt hodowlanych. Gady są jednak z zasady wymagające, jeżeli chodzi o chów i pielęgnację. Spotykana często wskazówka „polecane dla początkujących” nie znaczy więc, że nie mają żadnych szczególnych wymagań.
Na przykład agamy brodate źle reagują na chłodne i wilgotne powietrze. W terrarium powinno być zatem miejsce ze świetlówką zapewniającą temperaturę około 40oC, a w pozostałej części mieszkania agam poza jednym chłodniejszym miejscem (20oC) powinna panować temperatura ok. 25oC. Pomóc może tu ogrzewanie podłogowe. Oprócz ogrzewania konieczne jest także oświetlenie, najlepiej o wysokiej emisji UV. Gady zażywają bowiem kąpieli słonecznych nie tylko po to, żeby się ogrzać, lecz codziennie potrzebują promieniowania UV. A ponieważ także wysokiej jakości świetlówki nie zapewniają koniecznej ilości światła UV, pilnie zaleca się dodatkowe, codzienne półgodzinne naświetlanie specjalną lampą.
Momenty, które nas uszczęśliwiają! Duże, błyszczące oczy i ciche mruczenie mojego tygrysa. Czas na jego ulubione danie.
Zdjęcia: www.fotolia.de / JcJg Photography
28
Okaż kotu swoją wdzięczność za wyjątkowe chwile, podając mu osiem nowych, wybornych smaków od marki Moments. Wyłącznie w Maxi Zoo.
PORADY & WSKAZÓWKI
AKWARYSTYKA
Prawidłowe karmienie ryb
Mieszanka to podstawa
Pałeczki są odpowiedniejsze dla ryb, które przebywają w górnej części zbiornika, ponieważ nieco dłużej pozostają u góry – przynajmniej ich fragmenty. W porównaniu z tabletkami trwa też dłużej, zanim całkowicie się rozpuszczą. Zwierzęta akwariowe należy karmić dwa, trzy razy dziennie. Dewiza przy tym brzmi: mniej znaczy lepiej. Ponieważ ryby nie mają naturalnego uczucia sytości, łatwo się przejadają, kiedy wsypie się do wody całą rację dzienną naraz, albo pozostawiają niezjedzony pokarm, co powoduje mętnienie wody.
Od pożywienia roślinnego po pokarm zwierzęcy Wybierając suchą karmę będącą podstawą diety, należy kierować się tym, jakie pożywienie ryby preferują w naturze: jest to raczej pokarm roślinny? W takim razie przy wyborze karmy trzeba zwrócić uwagę na podwyższoną zawartość składników roślinnych (np. spiruliny) i substancji balastowych. Czy raczej pokarm zwierzęcy? W takim przypadku zawartość białka może być wyższa.
Ożywienie w akwarium! Kiedy akwarysta powoli wsypuje pokarm do wody, ryby podpływają żwawo i rozpraszają się w różnych kierunkach, żeby zdobyć ulubione kąski. Właściwe odżywianie zwierząt akwariowych nie jest trudne – trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Mieszanka to podstawa! Zdrowe i odpowiadające potrzebom gatunku odżywianie wymaga dobrej podstawy. W przypadku większości gatunków (z wyjątkiem tych, które odżywiają się tylko żywym pokarmem) doskonałym wyborem jest sucha karma. Jest ona dostępna w różnych formach – jako płatki, granulat, tabletki i pałeczki. Zaletą płatków wytwarzanych z rozwałkowanej masy pokarmowej jest to, że łatwo się je dozuje.
Dewiza brzmi: mniej znaczy lepiej Tabletki pokarmowe szybko opadają na dno i powoli się tam rozpuszczają. Z tego względu są odpowiedniejsze dla mieszkańców akwarium żyjących raczej na podłożu lub w pobliżu dna. Należą do nich między innymi krewetki i raki. Tabletki opadają na dno, gdzie ryby bez trudu je znajdują. Większość zwierząt już wkrótce rozpoznaje w nich pokarm, tylko w wyjątkowych przypadkach trwa to nieco dłużej. Kiedy regularnie podaje się tabletki, nie powinno być z tym jednak żadnych problemów.
Zdjęcia: www.fotolia.de / Henry Bonn, studiophotopro, www.pixelio.de / Ernst Rose
30
WSKAZÓWKA: WODY NIE MĄCĄ... Pokarm mrożony w kostkach dłużej przydatny do spożycia Pokarm mrożony można podawać dwa razy w tygodniu, w przypadku niektórych gatunków ryb nawet codziennie. Są to małe mrożone kosteczki, które zawierają na przykład larwy komarów, rozwielitki, rureczniki czy oczliki. Sklepy oferują szeroki wybór pokarmów mrożonych. Kostki należy rozmrozić pod bieżącą ciepłą wodą i od razu wrzucić do akwarium. Ale uwaga: większość ryb cieszy się z tych przysmaków, lecz tylko nieliczne gatunki można odżywiać wyłącznie nimi. Wprawdzie także pokarm mrożony z czasem traci witaminy i mikroelementy, jednak pozostaje świeży znacznie dłużej niż sucha karma. Pod warunkiem, że łańcuch chłodniczy nie został przerwany. W takim wypadku istnieje niebezpieczeństwo, że do
...płatki, jeśli są właściwie dozowane. Pokarm z puszki należy wysypać najpierw na pokrywkę, a następnie wrzucić odmierzoną ilość z pokrywki do akwarium. Jeśli w pokrywce znalazło się zbyt dużo pokarmu, wsypać nadmiar z powrotem do puszki i dopiero wtedy wrzucić właściwą ilość z pokrywki do zbiornika. By dokładniej dozować karmę, nie należy jej wsypywać do wody bezpośrednio z puszki. Dzięki temu ryby nie są przekarmiane, a woda pozostaje czysta. Od czasu do czasu dobrze podać warzywa, ale tylko pokrojone w drobną kostkę, by od razu zostały zjedzone. Niezjedzone kawałki po paru godzinach należy wyjąć z akwarium.
wody dostaną się zarazki chorobotwórcze. Zawsze należy dokładnie przyjrzeć się opakowaniu, kryształki lodu w jego wnętrzu mogą wskazywać na przerwanie łańcucha chłodniczego. Rybom od czasu do czasu można podawać także żywy pokarm, na przykład larwy komarów. Niektóre gatunki lubią też dodatkowe przysmaki w postaci pokarmu roślinnego. Ważne, aby podawane warzywa nie były pryskane.
PORADY & WSKAZÓWKI
AKWARYSTYKA
Gupiki, platki i molinezje
Na początku szukają one stale kryjówek, bo głodne ryby żyworodne niestety nie mają oporów przed zjadaniem własnego potomstwa. Dopiero jako młode ryby dołączają do stada. Tylko tam gupiki, platki i molinezje naprawdę dobrze się czują.
Samce są mniejsze i bardziej kolorowe Stado powinno się składać z co najmniej pięciu ryb tego samego gatunku, najlepiej jednego samca i czterech samiczek. Tylko jeśli nie chce się potomstwa w akwarium, należy trzymać wyłącznie zwierzęta jednej płci. W przypadku dorosłych ryb rozróżnienie płci jest łatwe: samce są mniejsze niż samice, przeważnie także szczuplejsze, i mają przedłużoną, ostro zakończoną płetwę ogonową. Są też o wiele bardziej kolorowe.
Te ryby są powszechnie lubiane
Przestrzeń dla ruchu i kreatywności Akwarium, w którym mają mieszkać ryby, powinno mieć pojemność od 60 do 100 litrów. Oferuje ono zwierzętom dość miejsca do pływania, a po obsadzeniu roślinami i udekorowaniu korzeniami dębu czarnego i grotami przeistoczy się w piękny podwodny świat. Należy jednak pamiętać, że jest to wartość przybliżona odnosząca się do małego stada. Rzeczywista wielkość zbiornika zależy od tego, ile ryb chce się w nim trzymać.
Ryby żyworodne są stosunkowo łagodne, co sprawia, że można je łączyć z innymi gatunkami. W tym celu odpowiednie są na przykład brzanki lub ryby z podrodziny Danioninae. Także sumiki pancerne można trzymać z innymi rybami, wykonują one przy tym pracę polegającą na oczyszczaniu dna zbiornika z resztek pokarmu.
Przypuszczalnie są najbardziej znanymi rybami akwariowymi: gupiki, platki i molinezje zachwycają pięknym kształtem, intensywnymi kolorami i żywym temperamentem. Dzięki swoim pięknym kolorom są ozdobą zarówno akwarium w biurze, jak i w pokoju dziecięcym. Mają opinię wytrzymałych, niewymagających i łagodnych. A ponieważ stosunkowo dobrze się oswajają i w porze karmienia podpływają wyczekująco do „swojego” człowieka, należą do ulubionych ryb akwarystów.
Razem w jednym akwarium To, że gupiki, platki i molinezje są uważane za ryby dla początkujących, wynika przede wszystkim z faktu, że do ich chowu wystarczy podstawowe wyposażenie, które oferuje wiele gotowych zestawów akwariowych: ogrzewanie utrzymujące stały poziom temperatury, dostosowany do wielkości akwarium
filtr i oświetlenie sterowane programatorem czasowym. Także jeżeli chodzi o wodę, gatunki te nie mają zbyt wysokich wymagań. Lubią temperatury od 23 do 28°C i średnio twardą wodę o wartości pH od 6,5 do 8, to znaczy taką, jaka płynie z kranu w większości gospodarstw domowych. Gupiki, platki i molinezje mogą być także trzymane razem, wówczas tworzą często mieszane stada. Wszystkie trzy gatunki należą do ryb żyworodnych z rodziny piękniczkowatych. Oznacza to, że nie składają ikry, lecz rzeczywiście rodzą milimetrowej wielkości młode. Trzeba jednak mieć sporo szczęścia, żeby zaobserwować poród na żywo. Bardziej prawdopodobne jest to, że w czasie porannego karmienia odkryje się maleńkie, ale już w pełni ukształtowane rybki.
Do wyboru, do koloru - zabawki dla Twojego pupila. Zdjęcia: www.fotolia.de / studiophotopro, Chris Hill, johannes
32
AniOne zabawki dla psów to: • bogaty asortyment zabawek różnych kształtów, zróżnicowanej wielkości i wykonanych z rozmaitych materiałów, • możliwość wyboru zabawki dla każdego psiaka w zależności od jego wieku, wielkości, kondycji, siły zgryzu i tego, w co się lubi bawić najbardziej, • gwarancja wspaniałej wspólnej zabawy, dzięki której wzmocnisz więź ze swoim pupilem!
Wyłącznie w Maxi Zoo.
PORADY & WSKAZÓWKI
STAW
Praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji Jeżeli glony dotarły już do głębszych warstw wody lub na powierzchni utworzyła się zielonkawa piana, równowaga biologiczna jest poważnie zachwiana. Konieczne może się okazać zastosowanie środków do zwalczania glonów lub innych dodatków do wody. Do wyboru są preparaty biologiczne zawierające mikroorganizmy, które atakują selektywnie glony, oraz środki chemiczne. W obu przypadkach trzeba bardzo starannie dozować środek. Należy też sprawdzić działanie filtra, gdyż poziom stężenia azotanów i fosforanów w wodzie może być za wysoki. To znaczy, że konieczne jest sprawdzenie parametrów wody z uwzględnieniem wartości pH, KH i GH.
Staw ogrodowy wiosną i latem
Usuwanie mułu
1. Pielęgnacja stawu wiosną
Wiosenne porządki w stawie to także usuwanie mułu z dna, gdyż w nim zbiera się większość liści i resztek roślin. Aby w zbyt dużym stopniu nie zakłócić równowagi biologicznej, w żadnym wypadku nie można usuwać całego mułu, lecz tylko jego część. Należy przełożyć go ostrożnie z wody do wiadra, a wyłowione przypadkowo larwy owadów, ślimaki i chrząszcze włożyć z powrotem do stawu. Inną możliwością jest przełożenie mułu na sito i pozostawienie go na kilka godzin na brzegu zbiornika. Wtedy zwierzęta same wrócą do stawu.
Kiedy słońce zaczyna ogrzewać ziemię i wodę, staw i jego brzegi budzą się do życia. Aby zapewnić sobie i mieszkańcom stawu bezproblemowy sezon letni, należy się do niego odpowiednio przygotować. Wykonując prace, szczególny nacisk trzeba położyć na oczyszczenie stawu i uzdatnianie wody. Woda jest bowiem eliksirem życia stawu i musi być utrzymywana w stanie równowagi biologicznej.
Kiedy woda uspokoi się i unoszące się w niej zawiesiny opadną na dno, kolej na rośliny wodne. Obumarłe i wyschnięte części należy obciąć, a zbyt gęsto rosnące rośliny przerzedzić.
Kiedy wzrasta temperatura, rozpoczyna się sezon stawowy. Przy pielęgnacji zbiornika priorytetowe znaczenie ma jakość wody.
Wiosną trzeba usunąć z brzegu i wody obumarłe liście i pozostałości roślin. Odkrycie w wodzie glonów nitkowatych nie jest powodem do zmartwień: wiosną pojawiają się one w większości stawów, ale z reguły po jakimś czasie znikają. Można to oczywiście przyspieszyć, wyciągając rękami niepożądane rośliny z wody.
Zdjęcia: www.fotolia.de / R.-Andreas Klein, Marcel Delfs
34
Kontrolowanie jakości wody
Nie zaczynaj zbyt wcześnie
Następny krok to sprawdzenie jakości wody w stawie – należy to robić regularnie. Najprostszą metodą jest pomiar za pomocą szybkiego testu dostępnego w specjalistycznych sklepach. Jeśli wartość pH wynosi 6,5 do 8,5, a twardość węglanowa zawiera się w przedziale 6 do 12 KH, nie ma powodu do niepokoju. Trzeba także skontrolować poziom amoniaku i azotynów; powinien on wynosić zero. Jeżeli któraś z wartości jest krytyczna, to znaczy powyżej zera, należy zastosować odpowiednie uzdatniacze wody. Konieczna może być także wymiana wody. Ten, kto chce latem utrzymywać swój wodny ogród w dobrej kondycji za pomocą pompy i filtra, przed uruchomieniem powinien sprawdzić ich stan techniczny – test należy przeprowadzić poza stawem.
Wiosenne porządki w stawie ogrodowym oznaczają dużo pracy. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość i rozpocząć je dopiero wtedy, kiedy temperatura wody będzie wynosiła co najmniej 10°C. W przeciwnym razie zimowy odpoczynek ryb, żab i roślin zostanie zakłócony. Z karmieniem ryb należy wstrzymać się nie tylko do zakończenia prac związanych z oczyszczaniem stawu, lecz do momentu, kiedy temperatura wody wzrośnie do około 15°C. Dopiero z nadejściem ciepła ryby nabierają większego apetytu i potrzebują karmienia.
Wiosną można też oczywiście zasadzić nowe rośliny. Przed posadzeniem do bryły korzeniowej należy dodać trochę nawozu – trzeba go jednak używać oszczędnie. Z sadzeniem roślin pływających, takich jak np. hiacynty wodne, trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni, nie tolerują one nocnych przymrozków.
Nowe ryby powinno się wpuszczać do stawu dopiero wtedy, kiedy temperatura wody będzie taka sama jak temperatura w zbiorniku, z którego pochodzą.
PORADY & WSKAZÓWKI
STAW
Zapobieganie niedoborom tlenu Nie tylko nadmiar glonów jest typowym problemem w lecie, istnieje także niebezpieczeństwo wystąpienia niedoborów tlenu. Można temu zapobiec, utrzymując wodę w ruchu, na przykład za pomocą małych cieków potokowych, fontann czy wodospadów. Ogranicza to także rozrost glonów. Zapobiegać można mu jednak już wiosną poprzez strategiczne obsadzenie stawu roślinami: rośliny podwodne mają, jak udowodniono, korzystny wpływ na bilans tlenowy, a poza tym pobierają duże ilości substancji odżywczych, przez co hamują nadmierny rozrost glonów. Warto to uwzględnić przy planowaniu obsady roślinnej stawu na przyszły rok. Pogorszenie się warunków w stawie nie zawsze od razu jest widoczne. Dlatego latem trzeba regularnie kontrolować jakość i temperaturę wody. Należy przy tym zwracać uwagę na wartość pH i twardość węglanową. Wartość pH powinna zawierać się w przedziale od 6,5 do 8,5° dKH, a zawartość wapnia w wodzie nie może być niższa niż 5° dKH, lepiej, gdy wynosi ona 6 do 8° dKH.
2. Staw ogrodowy latem Latem staw ogrodowy jest najpiękniejszy. Pod warunkiem, że rozwój glonów i jakość wody są pod kontrolą. W czasie letnich miesięcy staw tętni życiem: kwitną rośliny, nad wodą krążą ważki, ptaki przylatują, by zażyć ochłody. W tym okresie woda jest szczególnie bogata w substancje odżywcze, co sprzyja wzrostowi glonów. Do pewnego stopnia nie stanowi to problemu: glony nitkowate oczyszczają wodę, przez co przyczyniają się do utrzymania równowagi biologicznej w stawie. Sytuacja staje się krytyczna, kiedy nadmiernie się rozwijają i porastają inne rośliny w stawie.
Jeśli w stawie żyją ryby, trzeba także regularnie sprawdzać poziom amoniaku i azotynów. Najłatwiej zmierzyć go za pomocą szybkiego testu dostępnego w specjalistycznych sklepach. Do pomiaru zawartości amoniaku najlepiej użyć testu kropelkowego.
Na szczęście tę plagę łatwo zwalczyć: glony nitkowate i rzęsę można wyłowić z wody podbierakiem i ograniczyć w ten sposób ich rozrost. Jeżeli staw jest już mocno zarośnięty lub pełen pływających glonów, można dodatkowo użyć sterylizatora UV. Zdjęcia: www.fotolia.de / Rebel, Marén Wischnewski
36
Jeżeli wartości są nieprawidłowe, można zastosować uzdatniacz wody. Kiedy temperatura wody przekroczy 28°C (w przypadku niektórych gatunków ryb 22°C), można obniżyć ją, dolewając zimnej wody z kranu. Należy uzupełnić ją także w przypadku, gdy jej poziom w stawie obniży się wskutek długotrwałego upału. Alternatywą dla wody z kranu jest woda deszczowa. Najlepiej ustawić specjalny zbiornik, który umożliwi jej zebranie. Nie należy używać wody z pierwszego deszczu po długim okresie suszy, gdyż zawiera ona zbyt wiele szkodliwych substancji.
Lista kontrolna pielęgnacji stawu
awiać egularnie wył R e i rzęsę glony nitkowat cie arłe kwiaty i liś Usuwać obum peraturę ntrolować tem Regularnie ko ody i parametry w zeby y i w razie potr ać poziom wod ow ol tr on K uzupełnić go mocą ę w ruchu za po od w ać yw m zy Utr ntann lub potokowych, fo pomp, cieków wodospadów
ntrolować o dwa dni ko C a i pompy sprawność filtr
CZŁOWIEK & ZWIERZĘ
PODRÓŻE Z PSEM
Przygotowania do urlopu
Przepisy wjazdowe i wymogi Zasady podróży w obrębie UE: w chwili rozpoczęcia podróży zwierzę musi posiadać czip i być zaszczepione, powinno mieć także europejski paszport dla zwierząt domowych (wszystko to można otrzymać u weterynarza). Poza tym przed wyjazdem należy koniecznie zasięgnąć informacji o obowiązujących przepisach wjazdowych oraz regionalnych i lokalnych wymogach stawianych właścicielom psów.
Przygotowania do podróży Twój pies ma czip? Nie zapomnij jednak o przygotowaniu plakietki z adresem przypinanej do obroży czworonoga. Powinien być na niej zanotowany nie tylko Twój adres domowy, lecz także adres urlopowy oraz numer telefonu, pod którym w każdej chwili można się z Tobą skontaktować.
Cztery łapy w podróży
Na wszelki wypadek odwiedź też weterynarza. Może on zbadać psa pod kątem zdolności do podróży i w razie potrzeby podać mu szczepionki wymagane w kraju, do którego wybierasz się na urlop. Powinieneś także zabrać małą apteczkę podróżną dla psa: nie może w niej zabraknąć maści do oczu, środka na rozwolnienie, pęsety, materiału opatrunkowego, maści na rany i szczypiec do usuwania kleszczy.
Jak wynika z sondaży, już co drugi właściciel psa zabiera swojego ulubieńca na urlop. Czy Ty też do nich należysz? W takim razie mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci zorganizować wspólną podróż w bezstresowy i przyjemny sposób. Pies jest członkiem rodziny, także w tym najpiękniejszym okresie roku, jakim jest urlop. W każdym razie daje się zauważyć wyraźny trend: coraz więcej właścicieli psów zabiera swoje czworonogi w podróż przynajmniej od czasu do czasu. Oto kilka ważnych wskazówek, dzięki którym Twój ulubieniec w czasie wspólnej wyprawy będzie czuł się równie dobrze jak Ty.
Wybór celu podróży i zakwaterowania Przede wszystkim dokładnie sprawdź, czy Twoje wyobrażenia o idealnym urlopie dają się w ogóle pogodzić z potrzebami Twojego psa. Jeśli chcesz wylegiwać się w słońcu na karaibskiej plaży, Reksiowi prawdopodobnie będzie lepiej u przyjaciół lub w przytulnym pensjonacie dla psów. Jeżeli pies Ci towarzyszy, najbardziej upalnych godzin nie powinien spędzać na dworze. W południe razem z nim możesz odbyć sjestę w chłodnym pomieszczeniu.
Zdjęcia: www.fotolia.de / Gorilla, Galina Barskaya
38
Podróż samochodem Kiedy podróżuje się z czworonogami, najważniejsze nie jest jak najszybsze dotarcie do celu, lecz możliwie przyjemny przebieg podróży. Zaplanuj więc co dwie godziny postój z możliwością krótkiego spaceru z psem. Może warto rzucić w domu okiem na mapę i wybrać najładniej położone miejsca postojowe? Przerwy będą bardziej przyjemne, jeżeli przy okazji skorzystasz ze sposobności poznania danego regionu. W czasie postojów podawaj psu wodę, ale, jeśli to możliwe, nie dawaj mu nic do jedzenia. Pełny żołądek podczas jazdy może spowodować mdłości i wymioty. Dlatego także przed podróżą pies powinien niewiele jeść. Tylko w przypadku, gdy podróż trwa ponad dwanaście godzin, Twój ulubieniec w międzyczasie będzie potrzebował czegoś do jedzenia. Bo także całkiem pusty żołądek może być przyczyną mdłości. Ważne: w żadnym wypadku nie zostawiaj go samego w samochodzie! Latem wnętrze pojazdu bardzo szybko się nagrzewa, wystarczy kwadrans, aby zamieniło się w śmiertelną pułapkę dla czworonoga. W ostateczności trzeba chodzić do przydrożnej restauracji po kolei lub zabrać ze sobą prowiant na drogę.
Bezpieczeństwo Prawdopodobnie Twój pies najchętniej siedziałby tuż obok Ciebie. Jest to jednak zabronione. Przewożenie niezabezpieczonego psa w samochodzie, na przykład na podłodze przy nogach pasażera, jest zbyt niebezpieczne. Jeśli pies siedzi w kabinie samochodu, musi być przypięty specjalnym pasem. Przewożenie go w bagażniku samochodu kombi ma sens tylko wtedy, gdy jest on oddzielony od kabiny pasażerskiej kratą. Największe bezpieczeństwo zapewnia psu i pasażerom przewożenie zwierzęcia w transporterze.
W miejscu urlopu Jeszcze przed wyjazdem na wszelki wypadek zapisz sobie adres i numer telefonu miejscowego weterynarza. Zabierz też wystarczającą liczbę woreczków na odchody, bo psie ekskrementy są zapewne niemile widziane także w miejscu Twojego urlopu. I niezależnie od tego, czy spędzasz urlop w kraju, czy za granicą: wybierając się na wycieczkę, zabieraj zawsze ze sobą butelkę wody dla psa, bo kiedy świeci słońce, nie tylko nam, lecz także naszym zwierzętom bardzo szybko chce się pić. Zwracaj też uwagę na to, żeby pies miał zawsze możliwość ochłodzenia się i odpoczynku w zacienionym miejscu: także psy mogą doznać poparzenia, a nawet udaru słonecznego. Jeśli planując urlop, weźmiesz sobie do serca nasze wskazówki, nic nie stanie na przeszkodzie wspaniałym wspólnym wakacjom. Życzymy miłej podróży!
CZŁOWIEK & ZWIERZĘ
PORADY WETERENARYJNE MAXI ZOO
Zapytaj naszych ekspertów
Stres spowodowany zapachem innych zwierząt? Mamy trzy chomiki, każdy z nich ma oczywiście oddzielną klatkę.
Porady weterynaryjne Maxi Zoo
Niedawno zbudowaliśmy dla nich duży, bezpieczny „plac zabaw” z kołowrotkiem, skrzynką do kopania i jaskiniami, gdzie mogą
W ciągu życia zwierzęcia pojawia się wiele pytań
biegać i się wyszaleć. Ponieważ chomiki są samotnikami, nigdy
dotyczących pielęgnacji i zdrowia czworonoga. Nasi
nie wpuszczamy ich razem na wybieg. Jeden z naszych przyjaciół
weterynarze chętnie służą radą.
powiedział, że zwierzęta i tak są zestresowane, bo czują zapach innych chomików. Czy to prawda?
Czy szczepienia są naprawdę potrzebne?
Niestety prawdą jest, że zapach dwóch innych chomików stresuje zwierzę, które korzysta z wybiegu. Jest to dla niego trudna sytuacja, bo stale liczy się z tym, że w każdej chwili może natknąć się na „rywala”. A przecież nie o to chodzi. Dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby urządzenie dla każdego chomika własnego wybiegu, nawet gdyby miałby być trochę mniejszy. Inną zaletą byłoby to, że chomiki mogłyby dłużej korzystać z wybiegu i nie musiałyby dzielić „aktywnego czasu”.
Chciałam zaszczepić psa u weterynarza. Jednak moja znajoma powiedziała, że trzeba to robić tylko wtedy, kiedy chce się wyjechać
ze zwierzęciem za granicę albo kiedy pies jest podatny na choroby. Czy to prawda?
Musimy stanowczo zaprzeczyć Pani znajomej. Na choroby, przeciwko którym szczepi się psa, może zachorować każdy pies – zarówno zdrowy i silny, jak i ten o słabym zdrowiu. Silny układ odpornościowy niestety nie w każdym przypadku chroni przed zarażeniem, ochronę zapewnia tylko regularne szczepienie. Jeśli zamierza Pani wyjechać z psem za granicę, powinna Pani też zapytać weterynarza, czy oprócz standardowych szczepień wymaganych w naszym kraju konieczne są dodatkowe szczepienia ochronne.
Potomstwo mimo braku gniazda? Od niedawna mamy dwa kanarki, nie udostępniliśmy im gniaz-
da, bo nie chcemy potomstwa. Samiczka zaczęła jednak zbierać
rozmaite rzeczy, na przykład źdźbła siana. Czy to możliwe, że chce zbudować gniazdo? Mogę po prostu usunąć z niego jajka?
Mało kiedy się zdarza, że kanarki budują coś w rodzaju gniazda, jeśli nie mają prawdziwej budki lub domku lęgowego. Ale to naprawdę wyjątki. Jeśli Państwa ptaki rzeczywiście to zrobią i złożą jajka, można po prostu usunąć gniazdo z całą zawartością. Możliwe jest jednak, że samiczka będzie ciągle próbowała je budować.
Czy rodzynki są trujące dla kotów? Czytałem, że rodzynki są trujące dla psów. Czy dotyczy to tak-
że kotów? Mój kot lubi rodzynki, więc dałem mu pięć czy sześć, jednak teraz bardzo się martwię.
To prawda, że rodzynki mogą poważnie zaszkodzić psom i kotom. Po zjedzeniu winogron lub rodzynków u psów i kotów może dojść do zatrucia lub niewydolności nerek. Jednak tak jak w przypadku każdej innej trucizny, zależy to od dawki. W Pana przypadku to około sześć rodzynków, czyli maksymalnie cztery do pięciu gramów. Dla dorosłego kota jest to z bardzo dużym prawdopodobieństwem całkowicie niegroźne. Powinien Pan jednak dokładnie obserwować kota i jeśli wystąpią u niego objawy zatrucia, na przykład wymioty, dziwne zachowanie itp., należy zawieźć go do weterynarza. Dla pewności właściciele psów i kotów rzeczywiście nie powinni podawać swoim zwierzętom winogron ani rodzynków, nawet jeśli wiele czworonogów je lubi.
Zdjęcia: www.fotolia.de / Eric Isselée, Karol Zieliński, Markus Langer, Jose Manuel Gelpi, Juniors Tierbildarchiv
40
W PRZYPADKU POWAŻNEJ CHOROBY Pamiętaj: jeśli Twoje zwierzę jest poważnie chore, serwis poradniczy naszego magazynu nie zastąpi indywidualnej diagnozy. Jeżeli Twoje zwierzę sprawia wrażenie osłabionego lub wręcz apatycznego, ma podwyższoną temperaturę, długotrwałą biegunkę lub wymioty, obrażenia albo dziwnie się zachowuje, powinieneś jak najszybciej udać się z nim do zaufanego weterynarza.
Napisz do nas! Masz pytania dotyczące zdrowia, chowu czy pielęgnacji swojego zwierzęcia? Napisz do nas! Eksperci weterynaryjni Maxi Zoo odpowiedzą na Twoje pytania bezpłatnie i kompetentnie. Wyślij swoje pytanie na następujący adres: Maxi Zoo Polska Sp. z o.o. ul. Wybrzeże Gdyńskie 6C, 01-531 Warszawa, e-mail:
[email protected] Czekamy na Twoją wiadomość!
42
CZŁOWIEK & ZWIERZĘ
OD CZYTELNIKÓW
Najładniejsze zdjęcia i najciekawsze historie Przeżyłeś ze swoim zwierzęciem coś wyjątkowego albo chciałbyś po prostu nam go przedstawić?
Jeśli tak, prześlij zdjęcie czworonoga (z Tobą) i opowiedz, jaka historia się z nim wiąże. Czekamy na Twoją wiadomość! Więcej informacji na stronie 45!
Zwariowane na punkcie piłek i wody Moje dwa psy Murphy i Bella wprawdzie lubią długie spacery, ale najbardziej przepadają za zabawami piłką w wodzie! Całymi godzinami potrafią łapać piłki i piszczące zabawki, które wrzucam do wody, czasami nawet „nurkują”. To rzadki widok, który fascynuje wiele osób. Nigdy tego z nimi nie trenowałem, zaczęły same z siebie, kiedy raz odkryły na dnie utopioną piłkę.
Murphy i Bella
Manuel Sigmund
Bez lęku wysokoś ci
W czasie ostatn iego urlopu w g órach skręciła bie nogę tak, że m sonie było mowy o schodzeniu chotę, wracaliś na piemy kolejką. No i proszę: moja suczka Biene w dzielna prawdzie na po czątku patrzyła sceptycznie, al trochę e potem siedzi ała przy mnie nie i spokojnie grzecz. Pilnowała sw ojej kontuzjow i przywiozła m anej pani nie na dół całą i zdrową.
encja d y z e r ia n d ie w o p Od
ko, ale taka e samo legowis oż m ć by za rc ysta pai mieć własny Innym psom w oczywiście mus lly A a sz na w k ny i, jak iksiężniczka ja er wsze urodzi pi na j je go y aliśm łac! Sprezentow w nim czuje. ę dać, świetnie si
Melanie Bäumel
Biene Ally
Kajtek
Mój pierwszy pies Kiedy ostatnio przeglądałam stare zdjęcia, wpadła mi w ręce ta fotografia długo uważana za zaginioną. Przedstawia mnie i mojego pierwszego psa Kajtka, którego bardzo kochałam. Kiedy przeprowadzaliśmy się do innego, odległego miasta, nie mogliśmy go niestety zabrać ze sobą, resztę życia spędził u mojej babci. Pozostały mi tylko rzadkie wizyty i to zdjęcie na pamiątkę.
Sofia Fiok
Stefanie Tietzler
Bonny w ogrodzie
Nasza mała Bon ny uwielbia ps i sport. Jest tak tym punkcie, że zwariowana na ćwiczy nie tylk o na psim plac rzysta z każdej u zabaw, lecz ko okazji, żeby po kazać, co potr dy pieniek, a ki afi . Wskakuje na edy nikt nie pa ka żtrzy, także na każdy stół...
Helke Wuff
Bonny
44
CZŁOWIEK & ZWIERZĘ
OD CZYTELNIKÓW
Szczęśliwe żółwie
Nasza maskotka
Yoko
Na tym zdjęciu jest Yoko, mój żółw. Przejęłam go razem z dwoma innymi zwierzętami od małżeństwa, które nie radziło sobie z ich pielęgnacją. Nie były w dobrym stanie, miały problemy zdrowotne. Teraz czują się dobrze, a ja jestem zadowolona, że je mam.
jweselszym szędzie. Jest na w m na y sz zy ić, i przylat towar sobie wyobraz na Lucky od trzech oż m o eg ki ja , chanym psem sze przy sobie, i najbardziej ko my mieć ją zaw ce ch e ci iś yw , przepada ęście. Ocz rdziej lubi góry ba nosi nam szcz aj N p. lo ur na z nami nawet dlatego jeździ rówkami. za długimi węd
Anika Hipeli
Romina Briso Lucky
Napisz do nas!
Goście w ogrodzie „Nasze domowe zwierzęta” to dzikie ptaki, jeże i wiewiórki, które zawsze nas odwiedzają. Wiedzą, że przez cały rok znajdą u nas coś smacznego. Dla mojej żony to podwójna radość: jako fotograf amator dzięki temu często ma okazje do robienia pięknych zdjęć.
Volker Reutenberg Lou
Aktywny Lou
Przymilna królowa To jest Lilli, niekwestionowana szefowa w naszym domu. Nie jest jednak dominująca, lecz przyjazna, ciekawa i przymilna, i daje nam wiele miłości. Najbardziej lubi leżeć w swoim koszyczku albo w innym przytulnym miejscu i po prostu rozkoszować się ciepłem.
Monika Wirtz
Lilli
szym pier wszym ndelek . Jest na ku i tn le zy tr warzyszy, Oto Lou, nasz Zawsze nam to ą. ci oś ow ob wą os nd: wtedy całą psem i wyjątko zbliża się weeke y ed ki , zy es ci er y, także najbardziej się wo długie spac ko ąt yj w na ę si ramy a. Jest bardzo rodziną wybie u jeszcze nie zn Lo h yc ór kt e, ych przygód. w nowe okolic doczekać now ę si e oż m ie y i n podekscytowan
Petra Ferl
Najładniejsze zdjęcia i najciekawsze historie W każdym numerze journala Maxi Zoo będziemy publikować najładniejsze zdjęcia i najciekawsze historie zwierząt naszych czytelników. Chcesz zobaczyć w nim także zdjęcie swojego czworonoga? Jeżeli tak, uwiecznij najzabawniejsze, najszczęśliwsze i najbardziej wzruszające chwile spędzone ze swoim ulubieńcem i wyślij zdjęcie do redakcji Maxi Zoo: Maxi Zoo Polska Sp. z o.o. ul. Wybrzeże Gdyńskie 6C, 01-531 Warszawa, e-mail:
[email protected] Pamiętaj: możemy uwzględnić tylko zdjęcia nadające się do druku, tzn. o minimalnej rozdzielczości 300 dpi.
46
RYNEK & TRENDY
Przygoda czeka Dla wszystkich poszukiwaczy przygód są teraz nowe Ranger Snacks marki MultiFit – te smaczne kiełbaski i soczyste steki zawierające 90% świeżej wołowiny będą świetną nagrodą dla małych i dużych odkrywców. Przysmaki te są dostępne w różnych wielkościach, na przykład MOUNTAIN BULLET dla juniorów lub COUNTRY MINI BURGER na trening na świeżym powietrzu. FOREST STICK XL przypadną do gustu także dużym psom.
Nowe pyszne smaki Nowe 100-gramowe praktyczne, jednoporcjowe saszetki MultiFit to idealne rozwiązanie dla małych ulubieńców: pyszne smaki, które na pewno przypadną do gustu Twojemu małemu przyjacielowi. Smaczne ragout, kawałki w galaretce, barbecue czy łosoś w sosie ziołowym – każdy mały, czworonożny przyjaciel znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Wszystkie produkty zostały wyprodukowane bez konserwantów i barwników.
Dla szczególnie wrażliwych psów Nowa sucha karma dla psów z nietolerancją składników pokarmowych i wrażliwym układem trawiennym SELECT GOLD Sensitive jest teraz jeszcze lepsza i bardziej lekkostrawna. Każda receptura zawiera tylko jeden rodzaj wysokiej jakości mięsa (jagnięcina, łosoś lub kaczka) i jeden rodzaj bardzo dobrze przyswajalnych węglowodanów (ziemniaki lub ryż) – jest idealnie dostosowana do wielkości i fazy życia psa.
Na indywidualne potrzeby Nowa karma SELECT GOLD dla kotów ma teraz udoskonalone receptury: nowa sucha karma oferuje rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb, np. błyszcząca sierść i gładka skóra (Hair & Skin) lub wrażliwy układ trawienny. Nowość: SELECT GOLD Sterilised specjalnie dla wysterylizowanych kotów. Ponadto receptury są idealnie dostosowane do faz życia kotów (Kitten, Adult, Senior).
Nowe kreacje smakowe dla kocich łasuchów NATURALNA I ZDROWA Karma GREEN MENU marki Real Nature jest wytwarzana w łagodnym procesie tłoczenia na zimno, gwarantującym optymalne zachowanie składników odżywczych. Wysoka zawartość mięsa i ryby zapewnia nie tylko wspaniały smak, lecz także dostarcza wartościowego białka. Kompleks komórkowy z owoców opracowany specjalnie z myślą o GREEN MENU zawiera wyselekcjonowane owoce, które przyczyniają się do ochrony komórek i wzmocnienia odporności. Dzięki rezygnacji z produktów pochodzenia roślinnego, takich jak gluten pszenny, otręby czy ekstrakty z soi, karma jest szczególnie lekkostrawna.
WYSOKA ZAWARTOŚĆ MIĘSA Wysokogatunkowe suche karmy dla psów PREMIERE BEST MEAT mają szczególnie wysoką zawartość mięsa (Adult: 40%, Junior: 43%) i są bogate w świeże mięso (14%). Dzięki temu zawierają bardzo dużo wartościowego białka i są wyjątkowo smaczne. Odżywcze zioła, inulina i witamina C zapewniają równowagę flory jelitowej i wzmacniają odporność organizmu. Wartościowe kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 nadają skórze zdrowy wygląd i połysk sierści. Zawarta w karmie tauryna wspomaga funkcję serca. Bez sztucznych barwników i konserwantów.
Błogie mruczenie towarzyszące głaskaniu czy spojrzenie w błyszczące oczy po powrocie do domu – te szczególne momenty spędzone z naszym kotem sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. Osiem nowych, wykwintnych wariantów smakowym marki Moments stwarza teraz osiem nowych możliwości, by podziękować kotu za te szczęśliwe momenty. Delikatny tuńczyk z surimi dla głodnych tygrysów czy soczysty filet z kurczaka z wybornym jajkiem przepiórczym – dzięki nowym przysmakom marki Moments znajdziesz coś odpowiedniego na każdy smakowity moment. Wyborne warianty smakowe zawierają tylko mięso tuńczyka lub kurczaka gotowane we własnym sosie bez jakichkolwiek dodatków. Karma Moments jest dostępna wyłącznie w Maxi Zoo.
Powrót do natury Nowa sucha karma dla psów REAL NATURE Wilderness jest wzorowana na pokarmie ich przodków (wilków) i umożliwia odżywianie Twojego zwierzęcia w sposób odpowiadający potrzebom gatunku. Ma w składzie 70% mięsa i ryb, 30% owoców, warzyw i ziół, nie zawiera zbóż. Karma REAL NATURE Wilderness jest w 100% naturalna i nie zawiera konserwantów, aromatów ani barwników. Dostępna wyłącznie w Maxi Zoo w opakowaniach 1 kg, 4 kg i 12 kg.
48
RYNEK & TRENDY
Jeszcze lepsza zabawa Odkryj nowe zabawki motywacyjne marki AniOne w wielu zabawnych wzorach! Są doskonałe do aportowania, zintegrowana piszczałka stymuluje instynkt zabawy i instynkt łowiecki psa. Miękki materiał jest idealny dla psów o wrażliwym pysku i szczególnie higieniczny, gdyż łatwo go utrzymać w czystości.
Więcej radości z zabawy Piłka tenisowa z linką marki AniOne jest idealna do zabaw z psem w rzucanie, łapanie i aportowanie! Duża skoczność piłki wymaga od czworonoga szczególnej zręczności przy łapaniu i sprawia, że wspólna zabawa daje jeszcze większą radość. Jaskrawe kolory zapewniają dobrą widoczność w terenie. Dzięki wykorzystanemu materiałowi zabawka jest szczególnie łagodna dla zębów i dziąseł. Dostępna w dwóch wielkościach: śr. piłki: 6 cm, linka: ok. 60 cm; śr. piłki: 8 cm, linka: ok. 60 cm.
Skuteczna ochrona przed brudem Praktyczny koc samochodowy marki AniOne jest idealny do ochrony wnętrza samochodu przed zabrudzeniem, zadrapaniami i wilgocią. Dzięki zintegrowanemu systemowi zamków błyskawicznych można go składać w różny sposób, dwa otwory umożliwiają łatwe zamocowanie pasa bezpieczeństwa. Miękka wyściółka zapewnia psu komfort podczas leżenia. Łatwe mocowanie do zagłówków za pomocą zapięcia na klik gwarantuje stabilność. Z praktyczną kieszenią na przybory. Można prać ręcznie w temp. 30°C.
Drapak dla kociąt Drapak Reef marki AniOne jest szczególnie odpowiedni dla młodych i małych kotów. Słupek z wymienną matą zapewnia długotrwałą radość z drapania. Dzięki dołączonym narzędziom i instrukcji montaż drapaka jest łatwy i szybki.
Pasuje do każdej sierści Nowa obroża i nowe szelki ze smyczą (ok. 110 cm) dla kota z nylonowej kolekcji AniOne to zawsze właściwy wybór – modny szarobeżowy kolor z pewnością będzie pasował do każdej sierści. Obroża i szelki są wykonane z lekkiego, miękkiego, wytrzymałego nylonu i regulowane bezstopniowo. Obroża jest wyposażona w bezpieczne zapięcie, które rozpina się najpóźniej pod wpływem działania siły odpowiadającej 2,5 kg. Praktyczne zapięcie na klik ułatwia zakładanie i zapinanie szelek. Szelki są dostępne w trzech rozmiarach: S, M i L.
Słodsze sny „Betti” to kolejne wyjątkowo atrakcyjne legowisko dla psów oferowane przez AniOne. Ma ono nie tylko oryginalny wygląd, lecz dzięki szczególnie miękkiemu wypełnieniu jest też bardzo wygodne. Dodatkowy komfort zapewnia wyściełany brzeg umożliwiający oparcie się. Poduszki są wyjmowane, pokrycie można prać w temp. 30°C. Dostępne w dwóch wzorach i trzech wielkościach: S (60 x 55 x 25 cm), M (80 x 65 x 25 cm) i L (100 x 75 x 25 cm).
Kot w pełnym blasku Nowa obroża marki MORE FOR CATS & DOGS z wysokogatunkowej skóry gwarantuje zachwycający wygląd. Modny jasnoszary kolor, błyszczące elementy z prawdziwych kryształków Swarovskiego i dzwoneczek sprawiają, że obroża prezentuje się bardzo elegancko. Dzięki praktycznemu, bezpiecznemu zapięciu rozpina się najpóźniej pod wpływem działania siły odpowiadającej 2,5 kg. Regulowana bezstopniowo od 22 do 27 cm.
Drapanie, odpoczynek i drzemka Stabilny, doskonale wykonany drapak „XXL Cindy” marki AniOne jest szczególnie polecany dla dużych i ciężkich kotów, zachęca do drapania, odpoczynku i drzemki. Wytrzymałe sizalowe słupki oferują dużo miejsca do drapania i odwracają uwagę zwierzęcia od mebli. Poduszki znajdujące się w domkach można wyjąć i prać w temp. 30°C. Do drapaka są dołączone narzędzia i instrukcja zapewniające łatwy i szybki montaż.
ZABAWA & ROZRYWKA
Znajdź różnice! Lubisz wyzwania? W takim razie mamy dla Ciebie zadanie, przede wszystkim dla Twoich oczu! Porównaj 2 obrazki i znajdź kilka różniących je szczegółów. Część z nich można odkryć dość szybko, ale inne są naprawdę dobrze ukryte. Na każdym obrazku musisz wskazać 5 różnic. Życzymy miłej zabawy!
Oryginał
5 różnic
Oryginał
5 różnic
Oryginał
Zdjęcia: www.fotolia.de / Simone van den Berg, Miroslava Arnaudova, Monkey Business
50
5 różnic
52
ZABAWA & ROZRYWKA Wszystko dla ukochanego zwierzaka
Dziesięć rzeczy, które zawsze chciałeś wiedzieć o MAXI ZOO
4 · Maxi Zoo kieruje się zasadą odpowiedzialności Klienci we wszystkich sklepach znajdą pojemniki na dary dla schronisk dla zwierząt. (Beispiele von landesspezifischen Kooperationen) Co roku sklepy Maxi Zoo przekazują potrzebującym pomocy zwierzętom towary o wartości około 2 mln euro. Również w przypadku klęsk żywiołowych, w których poszkodowane są także zwierzęta, Maxi Zoo stara się zawsze udzielić szybkiej i niebiurokratycznej pomocy.
6 · Logistyka Maxi Zoo 1 · Świat Maxi Zoo W sklepach Maxi Zoo na klientów czeka nie tylko ok. 10000 produktów żywnościowych i akcesoriów dla zwierząt, lecz także atrakcyjne usługi oferowane np. na naszej tablicy informacyjnej. W każdym ze sklepów nasz wyszkolony personel oferuje kompetentne i praktyczne porady. Maxi Zoo robi wszystko, aby wspólne życie człowieka i zwierzęcia było łatwiejsze, lepsze i szczęśliwsze. Bo kiedy nasze zwierzęta są szczęśliwe, my również jesteśmy szczęśliwi.
Aby w sklepach Maxi Zoo nigdy nie zabrakło towaru, każdego dnia setki ciężarówek transportują nowe produkty na terenie całej Europy. W centralnym magazynie w Krefeld (Niemcy) na powierzchni ponad 80000 metrów kwadratowych składowanych jest przeszło 10000 produktów – odpowiada to powierzchni jedenastu stadionów.
8 · Szkolenie w firmie Fressnapf Aby nasi pracownicy w centrali i sklepach mieli zawsze aktualną wiedzę, otworzyliśmy w Krefeld akademię Fressnapf. Podczas szkoleń główny nacisk kładziemy na najnowsze informacje dotyczące chowu, pielęgnacji i odżywiania zwierząt domowych oraz tematy związane z handlem i sprzedażą.
5 · Maxi Zoo jest w zasięgu jednego kliknięcia Świat Maxi Zoo jest dostępny także na stronie www.maxizoo.pl. Nasi fani i przyjaciele zwierząt dyskutują też regularnie na naszej stronie na Facebooku: facebook.com/MaxiZooPolska. Aktywnych jest już ponad 3000 fanów, którzy są w kontakcie z Maxi Zoo.
7 · Marki własne na szczególne potrzeby Maxi Zoo ma w ofercie nie tylko produkty renomowanych firm, lecz także silne marki własne dostosowane do potrzeb czworonożnych przyjaciół. Należą do nich na przykład karmy dietetyczne marki PetBalance Medica, które zapewniają urozmaicone odżywianie psów i kotów z problemami zdrowotnymi. Czy też BIOPLAN, marka będąca synonimem naturalnej żywności i chowu uwzględniającego potrzeby gatunkowe zwierząt użytkowych. Także Fit+fun, MultiFit, AniOne, MORE4DOGS, SELECT GOLD, REAL NATURE, PREMIERE i MOMENTS są markami własnymi firmy Maxi Zoo.
9 · Tak się zaczęło 2 · Maxi Zoo działa na skalę międzynarodową Gdziekolwiek byś nie był w Europie, nie musisz rezygnować z usług Maxi Zoo. 24 lata po otwarciu pierwszego sklepu w Niemczech Maxi Zoo jest dziś obecne na wielu europejskich rynkach: istnieje już ponad 1300 sklepów w 12 krajach, z czego 840 w Niemczech (Länderspezifische Anpassung). We Włoszech, Francji, Danii, Irlandii i Polsce Fressnapf działa pod nazwą Maxi Zoo: w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i na Węgrzech Maxi Zoo działa pod nazwą Fressnapf (Länderspezifische Anpassung).
3 · Zwierzęta są mile widziane W Maxi Zoo zwierzęta są zawsze mile widziane. Klienci mogą oczywiście przyprowadzać do sklepów Maxi Zoo swoich czworonożnych ulubieńców, np. żeby przymierzyć obrożę, wypróbować smycz lub skosztować przysmaku. Także w spółkach Maxi Zoo w poszczególnych krajach „pracują” setki psów, kotów, ryb, małych ssaków, zwierząt terrariowych…
Firma Maxi Zoo została założona przez Torstena Toellera, który do dziś jest jej właścicielem. Przywiózł on z USA pomysł na dyskontowy sklep z artykułami dla zwierząt i w 1990 roku w wieku 24 lat założył w Erkelenz (Niemcy) pierwszy sklep Fressnapf. Na początku nie cieszył się on zainteresowaniem klientów, jednak Torsten Toeller się nie poddał: sprzedał samochód, rozszerzył asortyment i obniżył ceny. Niedługo potem zwielokrotnił obroty i otworzył kolejne sklepy.
10 · Doskonała koncepcja franczyzowa Obecnie Maxi Zoo zatrudnia ponad 10000 osób w 12 europejskich krajach. W samej tylko centrali firmy w Krefeld w Niemczech zatrudnionych jest 1000 pracowników. Przeszło 7000 osób pracuje w naszych bez mała 1300 sklepach w całej Europie, umożliwiając klientom dzień po dniu korzystanie z atrakcyjnej oferty Maxi Zoo.
W NASTĘPNYM NUMERZE & STOPKA
NOWOŚĆ
W numerze jesień/zima Rady na dobre samopoczucie w zimnej porze roku Jesienią i zimą większość kotów chętniej przebywa w domu niż na dworze. Nasze wskazówki pomogą Ci spędzić przyjemnie czas ze swoim ulubieńcem, a nowe pomysły na zabawy w mieszkaniu uchronią Cię przed nudą. Spodobają się one zapewne także Twojemu psu, który jednak nie będzie chciał zrezygnować z długich spacerów. W następnym numerze dowiesz się, na co trzeba zwrócić uwagę jesienią i zimą.
Najlepsze wskazówki na bezstresowe święta
Wrazliwe psy
W święta Bożego Narodzenia i sylwestra wszystko koncentruje się wokół tradycji, rodziny, przyjaciół i wspólnego świętowania. Tygodnie poprzedzające święta to ekscytujący okres – także dla naszych zwierząt. Aby czas ten był dla nich bezstresowy, a święta radosne, przygotowaliśmy kilka ważnych wskazówek.
potrzebujaąSensitive
W jaki sposób małe zwierzęta bez problemów przetrwają zimną porę roku Nie tylko my, także nasze zwierzęta jesienią i zimą lubią przytulne ciepło. Jeżeli świnki morskie lub króliki mają spędzić zimę na dworze, trzeba stworzyć im odpowiednie warunki. Ale także trzymając zwierzęta w ciągu chłodnych miesięcy w mieszkaniu, należy pamiętać o kilku rzeczach.
POZA TYM W NASZYM JESIENN0-ZIMOWYM NUMERZE:
Mini
Odżywianie we wszystkich fazach życia +++ Weterynarze odpowiadają na pytania +++ Terrarystyka dla początkujących +++ Najbardziej lubiane ryby ozdobne +++ Najciekawsze historie i zdjęcia naszych czytelników +++ i wiele innych +++
Maxi Szczególnie psy wrażliwe na pokarm potrzebują wysokiej jakości karmy optymalnie dostosowanej do ich potrzeb.
STOPKA REDAKCYJNA WYDAWCA: Fressnapf Tiernahrungs GmbH, Westpreußenstraße 32–38, 47809 Krefeld, tel. 02151-5191-0 KOORDYNACJA: Kathrin Jünemann WYDAWNICTWO: Holzapfel Kelling Publishing GmbH & Co. KG, Tizianstraße 12, 80637 München,
[email protected] REDAKTOR NACZELNY: Marzena Sicking AUTORZY / WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA: Melanie Bäumel, Dr. Lioba Schaetz, Kathrin Jünemann, Alexandra Steiger KONSULTACJA WETERYNARYJNA: Dr. Lioba Schaetz LAYOUT: Stephan Preuß, Sönke Hayen PRODUKCJA: KELLING! Agentur für Marketing und Kommunikation, Barkhausenstraße 4, 27568 Bremerhaven
Wszystkie podane ceny są cenami sugerowanymi obowiązującymi w wybranych sklepach Maxi Zoo. Nie ponosimy odpowiedzialności za niezamówione zdjęcia, rękopisy ani ilustracje. Przedruk jest dozwolony tylko za pisemną zgodą wydawnictwa. Dotyczy to także zapisywania i powielania w elektronicznych bazach danych. Przesłanie artykułów i zdjęć jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na nieodpłatną publikację w journalu Maxi Zoo oraz na stronie www.maxizoo.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania listów Czytelników.
Medium
yce „W SKLEPIE“:
Informacje o ofertach w rubr
Maxi Zoo Polska Sp. z o.o. 01-531 Warszawa ul. Wybrzeże Gdyńskie 6C, ępne na stronie: Adresy naszych sklepów dost klepy/ .pl/s izoo max ww. ://w http
Zdjęcia: www.fotolia.de / Marzanna Syncerz, Kadmy, the24studio
54
Podając karmę SELECT GOLD Sensitive, możesz mieć pewność, że oferujesz najbardziej zindywidualizowane i najlepiej przyswajalne receptury dla każdej wielkości psa i jego fazy życia. Optymalnie dostosowane do potrzeb, z gwarancją niskiego potencjału uczuleniowego – z tylko jednym źródłem białka zwierzęcego i jednym źródłem węglowodanów. Dostępne receptury bez zboża i bez pszenicy.
Wyłącznie w Maxi Zoo.
MIŁOŚĆ JEST WARTA ZŁOTA. SELECT GOLD.
Zwierzęta dają nam tak dużo. A my odwdzięczamy się tym, co najlepsze. Zwierzęta rozweselają nas, motywują do działania i pocieszają. Chcą dać nam to, co najlepsze. Abyś również mógł odwdzięczyć się swojemu zwierzęciu tym, co najlepsze, oferujemy szeroki wybór wysokiej jakości produktów w niskich cenach. A jeśli będziesz potrzebował rady, zawsze w pobliżu będzie ktoś z naszej miłej obsługi, kto pomoże Ci znaleźć to, czego Twoje zwierzę potrzebuje do pełni szczęścia.
ATUTY MAXI ZOO Więcej informacji w sklepie Maxi Zoo.
Kompetentne porady Wysoka jakość Duży wybór Korzystne ceny